Trwa ładowanie...

Koniec sporu Polski z UE w sprawie CO2

Zakończył się kilkuletni spór Polski z Komisją Europejską dotyczący pozwoleń na emisję dwutlenku węgla. Chodzi o podział darmowych uprawnień do emisji CO2 na lata 2008-2012. Bruksela dziś zatwierdziła polski plan - limit wynosi nieco ponad 208 milionów ton rocznie.

Koniec sporu Polski z UE w sprawie CO2Źródło: Jupiterimages
dscvvxx
dscvvxx

Ta decyzja nie jest zaskoczeniem, bo od kilku tygodni mówiło się, że Komisja Europejska zaakceptuje taki właśnie poziom uprawnień. Zwłaszcza, że jest on zbliżony do tego, który sama przyznała nam 3 lata temu. Tyle że wtedy Warszawa nie chciała się na to zgodzić. Domagała się, by pułap darmowych uprawnień do emisji był wyższy o jedną trzecią. Rząd argumentował, że takie są potrzeby polskich firm i przy mniejszych limitach będą one zmuszone dokupić pozwolenia na emisję dwutlenku węgla na specjalnych aukcjach, co zwiększyłoby koszty produkcji.

Sprawa trafiła później do unijnego trybunału, który wprawdzie przyznał rację Polsce, ale wyrok oznaczał jedynie, że negocjacje mają rozpocząć się od nowa. Warszawa musiała przedstawić najnowsze dane gospodarcze, które są brane pod uwagę przy wyliczaniu darmowych uprawnień do emisji CO2. I tu okazało się, że kryzys pokrzyżował Polsce plany, bo spadło zużycie energii, gospodarka wyhamowała, co oznacza, że i wysokość emisji była niższa od prognozowanej. I tak oto, po kilku latach gorących sporów Polska musiała dać za wygraną i zaakceptować limity zbliżone do propozycji Komisji Europejskiej z 2007 roku.

dscvvxx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dscvvxx