Koniec tygodnia spokojny na rynku złotego
Koniec tygodnia upłynął spokojnie na rynku, a piątkowe popołudnie przyniosło nieznaczne umocnienie naszej waluty. Zdaniem ekspertów interesujący dla inwestorów może być przyszły tydzień. W piątek ok. godz. 18 dolara wyceniano na 3,03 zł, a euro na 4,14 zł.
30.05.2014 18:20
"Tydzień kończy się spokojnie - to uspokojenie przed weekendem. Natomiast przyszły tydzień, szczególnie druga jego część, obfituje w ważne informacje, jak decyzja EBC oraz dane z rynku pracy USA. I na to czekają inwestorzy" - powiedział PAP diler walutowy BPH Andrzej Krzemiński.
"Przyszłotygodniowe posiedzenie RPP może być na drugim planie. Tu żadnych niespodzianek nie będzie, natomiast rynek jest ciekawy, jak Rada się ustosunkuje do niskiego odczytu inflacji. Ważny będzie komunikat i komentarze na konferencji po posiedzeniu" - dodał.
W jego ocenie piątkowe dane GUS nie miały istotnego przełożenia na rynek walutowy. "W piątek kurs oscylował wokół 4,14 za euro, w wąskim przedziale 4,1350-4,1450. Dzień kończymy troszkę mocniej, ale są to zmiany kosmetyczne" - powiedział Krzemiński.
Analitycy z Domu Maklerskiego XTB podkreślili, że na polskim rynku widoczna jest kontynuacja dobrej passy złotego wobec euro. "Kurs EURPLN kształtuje się obecnie w okolicach 4,1350 i pozostaje odporny na sytuację na Ukrainie oraz korektę na GPW" - zauważyli.
Piątek przyniósł natomiast lekkie osłabienie dolara. Amerykańska waluta traciła w stosunku do euro, funta i jena. Z grona walut krajów rozwiniętych zyskiwała zaś tylko wobec walut krajów skandynawskich - szwedzkiej i norweskiej korony. "Przyczyną ich przeceny są słabe dane ze Szwecji. PKB tego kraju spadł w I kwartale tego roku o 0,1 proc. kwartał do kwartału, podczas gdy rynek nie oczekiwał zmian" - ocenili.
Lekkie osłabienie widoczne było także wśród walut krajów rozwijających się. Do dolara traciły zarówno lira turecka, rand południowoafrykański i rosyjski rubel. "Lekka nerwowość na rynkach EM może wynikać z coraz lepszych danych w USA, które wreszcie podbiły rentowności amerykańskich 10-latek" - ocenili analitycy z DM XTB.
GUS w piątek podał, że PKB w I kwartale 2014 roku wzrósł o 3,4 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 2,7 proc. rdr w IV kwartale 2013 r. Posiedzenie EBC zaplanowano na przyszły tydzień. Po majowym posiedzeniu EBC jego szef Mario Draghi poinformował, że rada banku może w czerwcu podjąć działania, gdy pozna projekcję inflacji EBC. W listopadzie 2013 r. EBC obniżył stopę kredytu refinansowego o 25 pb do 0,25 proc. Stopa oprocentowania depozytów od lipca 2012 r. wynosi 0,0 proc. Ekonomiści spodziewają się, że w czerwcu bank ogłosi dalsze luzowanie polityki pieniężnej, jednak nie mają pewności, jakich instrumentów użyje.