Trwa ładowanie...
d339xj0

Koniunktura w przemyśle w czerwcu oceniana pozytywnie; lepiej rdr, słabiej mdm - GUS

22.06. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w czerwcu oceniany pozytywnie, lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku, choć nieco...
Share
d339xj0

22.06. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w czerwcu oceniany pozytywnie, lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku, choć nieco gorzej niż w maju br. Wpłynęło na to pogorszenie - mimo to nadal optymistycznych - ocen bieżącego i przyszłego portfela zamówień i produkcji - podał we wtorek GUS.

"W czerwcu ogólny klimat koniunktury wynosi plus 6, w maju plus 7. Poprawę sygnalizuje, podobnie jak przed miesiącem, 22 proc. badanych przedsiębiorstw, natomiast pogorszenie 16 proc. (w maju 15 proc.)" - napisano w komunikacie GUS.

"Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - dodano.

d339xj0

Z badań GUS wynika, że oceny bieżącego portfela zamówień są nieco mniej optymistyczne od zgłaszanych w maju, na co wpływa wolniejszy wzrost krajowego portfela zamówień.

"Bieżąca produkcja jest rozszerzana nieco wolniej niż przed miesiącem. Pozytywne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji są ostrożniejsze od formułowanych w maju. W przedsiębiorstwach nieznacznie zmniejsza się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Szybciej niż przed miesiącem wzrasta poziom należności badanych jednostek" - podaje GUS.

Równocześnie przedsiębiorcy sygnalizują nieco mniejsze niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych.

"Prognozy w tym zakresie są ostrożniejsze i wskazują na możliwość poprawy" - podkreślają autorzy badania.

Z danych GUS wynika także, że w najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być nieco mniejsza niż przewidywano w maju.

Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć nieznacznie wolniej niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. (PAP)

bg/ asa/

d339xj0

Podziel się opinią

Share
d339xj0
d339xj0