Konsolidacja przyspiesza
Tradycyjnie już najaktywniejszym graczem na polu konsolidacji sektora nowych technologii jest Asseco Poland, które dzięki akwizycjom wyprzedza znacznie lokalną konkurencję.
31.12.2010 12:00
Największą transakcją sfinalizowaną w 2010 r. przez rzeszowską spółkę było przejęcie późną jesienią izraelskiej grupy Formula Systems. Większościowy pakiet udziałów w firmie, która za pośrednictwem spółek zależnych prowadzi działalność operacyjną w Europie, Azji i Ameryce Północnej, kosztował 145,3 mln USD (około 435 mln zł). Formula Systems, oprócz giełdy w Tel Awiwie, notowana jest na Nasdaq. Nowy właściciel planuje zmianę nazwy firmy na Asseco Systems, co oznacza, że marka Asseco pojawi się na nowojorskiej giełdzie.
Na zakupy poza Polską wybrała się też ABC Data, największy krajowy dystrybutor sprzętu IT. Za 5 mln euro przejęła pod koniec listopada kontrolny pakiet rumuńskiej spółki Scop Computer. Podmiot ma być bazą do ekspansji polskiej firmy w innych krajach regionu.
Ważnym wydarzeniem w branży IT było również przejęcie Optimusa przez CD Projekt. W kategorii dużych transakcji z pewnością można umieścić zakup Elzabu przez Novitusa. Operacja domknięta pod koniec roku oznacza, że powstał zdecydowany lider na rynku urządzeń fiskalnych. Tuż przed końcem roku na rynek trafiła wiadomość, że Comp – wiodący akcjonariusz Novitusa – zdecydował się wchłonąć tę spółkę. Operacja zostanie sfinalizowana do końca września 2011 r.Dużą aktywność wykazywały też mniejsze firmy IT. Giełdowy B3System połączył się z Copi. Betacom finalizuje fuzję z EO Networks. Calatrava Capital (d. I&B System) kupiła producenta map cyfrowych – spółkę Imagis. Nie wszystkie transakcje okazały się jednak udane. Inwestycja Infovide-Matrix w spółkę Utilis IT, która zamierzała zarabiać na informatyzacji sektora energetycznego, okazała się niewypałem, który obciąży tegoroczne wyniki informatyczno-konsultingowej firmy.2011 r., jak wynika z zapowiedzi przedstawicieli branży, również upłynie pod znakiem dalszej
konsolidacji branży IT. Poprawa sytuacji gospodarczej i większe zasoby gotówkowe powodują, że spółki znacznie śmielej niż w tym roku planują zakupy.
Z dalszej rozbudowy grupy nie rezygnuje Asseco. Chęć zakupu średniej wielkości firm pracujących dla sektora handlowego deklaruje Comp. B3System złożyło ofertę na prywatyzowany Centralny Ośrodka Informatyki Górnictwa. Wartość transakcji można szacować na 20–40 mln zł. Kolejnych dystrybutorów chce kupować ABC Data. O konsolidacji rynku mówią też Qumak-Sekom czy Simple.
PARKIET
Dariusz Wolak