Trwa ładowanie...
d2n0i2d

Konsorcjum w ramach PGZ chce budować dla wojska system 'Narew' warty 11 mld zł

Warszawa, 11.12.2014 (ISBnews) - Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) zawiązały konsorcjum, którego celem jest przystąpienie do programu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w zakresie budowy nowoczesnego systemu obrony powietrznej bliskiego zasięgu ?Narew". Szacowana wartość tego programu to ok. 11 mld zł przewidzianych do wydania do 2022 roku, podało Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP).

Share
d2n0i2d

"Chcielibyśmy, by dla polskiej armii Polska Grupa Zbrojeniowa była pierwszym wyborem, z uwagi na możliwości przygotowania kompleksowej oferty na światowym poziomie. Spółki z PGZ mogą ze sobą współpracować a nie konkurować, po to by wygrywać przetargi. Dziś 11 spółek skupionych w PGZ podpisuje umowę, której wartość może wynieść 11 mld zł. Zawiązane konsorcjum jest potwierdzeniem, że taka współpraca się materializuje" - powiedział wiceminister Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik, cytowany w komunikacie.

W ramach konsorcjum zostanie wypracowana oferta na kompletny, modułowy system obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu, łączący elementy rakietowe oraz radarowe, opto-elektroniczne i informatyczne, realizowane przy współudziale polskich firm zbrojeniowych. To także szansa na stworzenie nowych miejsc pracy w poszczególnych zakładach grupy PGZ, podano również.

PGZ skonsolidowała 26 podmiotów, w tym 8 grup kapitałowych (z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nieruchomości i nowych technologii) z rocznymi obrotami około 5 mld zł oraz prawie 19 tysiącami pracowników. Konsolidacja branży i udział w programach modernizacji technicznej polskiej armii dają szansę tworzenia oraz utrzymania zatrudnienia w spółkach obronnych, a pośrednio umożliwią utrzymanie nawet 40-50 tys. miejsc pracy.

d2n0i2d

PGZ została zarejestrowana w grudniu 2013 r. We wrześniu 2014 r. zakończył się pierwszy etap konsolidacji PGZ. Sąd Rejonowy w Warszawie wydał wówczas pozytywną decyzję o podwyższeniu kapitału zakładowego PGZ o kilkanaście spółek Skarbu Państwa - Huta Stalowa Wola, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej oraz 11 spółek z grupy wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych, a także 3 spółek i certyfikatów inwestycyjnych funduszu MARS z portfela ARP. W październiku 2014 r. reprezentanci spółek PHO i PGZ podpisali umowę subskrypcyjną objęcia przez PHO akcji w podwyższonym kapitale zakładowym PGZ w zamian za wniesienie akcji i udziałów ośmiu spółek zależnych PHO.

(ISBnews)

d2n0i2d

Podziel się opinią

Share
d2n0i2d
d2n0i2d