Trwa ładowanie...
dw3jrf5
dw3jrf5

Kontrakty na ropę podrożały o kilkanaście procent w ciągu ostatnich 10 dni

Warszawa, 17.03.2016 (ISBnews/ Superfund TFI) - Tylko w ciągu ostatnich 10 dni ceny kontraktów na Brent rosły o 11%, a na ropę typu WTI blisko 14%. Od styczniowego dołka ceny surowca urosły o połowę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dw3jrf5

Na zamknięciu środowej sesji na nowojorskiej NYMEX kurs baryłki WTI w kontraktach na kwiecień rósł o 4% zbliżając się do poziomu 38 dolarów. Po zakończeniu notowań, ceny w handlu elektronicznym nadal rosły, a cena baryłki zyskiwała łącznie blisko 6%. Z kolei kontrakty na Brent drożały o ponad 3% podczas sesji na giełdzie w Londynie. W handlu posesyjnym wartość także rosła przekraczając cenę 39 dolarów za baryłkę. Dziś z rana mamy kontynuację zwyżek - cena kontraktów na ropę typu Brent przekroczyła 41 dolarów.

Wzrostom pomogły dane zza oceanu. Amerykańska Energy Information Administration poinformowała wczoraj, że zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 1,3 mln baryłek w minionym tygodniu. Choć to piąty z rzędu tydzień wzrostu zapasów, to okazały się one wyraźnie niższe niż oczekiwano. Konsensus rynkowy wskazywał na wzrost zapasów ropy za oceanem o 2,9 mln baryłek. Pomimo słabszego przyrostu i tak są one obecnie najwyższe w historii i wynoszą ponad 523 miliony baryłek.

Tymczasem na 17 kwietnia zapowiedziano, wyczekiwane od dawna, spotkanie producentów ropy z OPEC oraz krajów spoza kartelu. W Katarze dojdzie do rozmów, podczas których mogą zapaść decyzje o zamrożeniu produkcji surowca. To z kolei może spowodować trwały wzrost cen ropy. Problemem może się jednak okazać Iran. Kraj, który niedawno uwolnił się od międzynarodowych sankcji gospodarczych, zapowiedział już wcześniej, że nie zamierza ograniczać produkcji czarnego złota. Co więcej - planuje zwiększenie produkcji do 4 milionów baryłek dziennie.

Przesłanką do wzrostów są także dane o liczbie czynnych odwiertów naftowych w Stanach Zjednoczonych. Przypomnijmy, ze spadała ona w ubiegłym tygodniu już 12. raz z rzędu i obecnie jest na najniższym poziomie od końca 2000 roku.
Paweł Grubiak - członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)

dw3jrf5

Podziel się opinią

Share

dw3jrf5

dw3jrf5