Kontroler biletów nie zatrzyma gapowicza w autobusie?

W całym kraju mnożą się kontrowersyjne sytuacje z udziałem kontrolerów biletów. Są oskarżani o stosowanie przemocy wobec pasażerów i nadużywanie uprawnień. Jest to efekt nieprecyzyjnych przepisów, które w niepełny sposób wskazują, jakie są uprawnienia kontrolerów.

Kontroler biletów nie zatrzyma gapowicza w autobusie?
Źródło zdjęć: © WP.PL | Wojciech Nieśpiałowski

W całym kraju dochodzi do nieprzyjemnych sytuacje z udziałem kontrolerów biletów. Są oskarżani o stosowanie przemocy wobec pasażerów i nadużywanie uprawnień. To efekt nieprecyzyjnych przepisów.

Największym echem odbiła się interwencja kontrolera biletów we Wrocławiu pod koniec października. Mężczyzna chciał siłą zatrzymać w pojeździe gapowiczkę. Pasażerowie stanęli w obronie szarpanej kobiety i wyrzucili kontrolera z autobusu.

Wrocławskie MPK stwierdziło później, że kontroler działał zgodnie z prawem, bo próbował dokonać "zatrzymania obywatelskiego". Kiedy jednak w podobny sposób chcieli działać dwaj kontrolerzy w Krakowie, po skargach pasażerów, zostali ukarani.

Skąd taka odmienna postawa zarządów komunikacji w dwóch miastach? Może to wynikać z treści niedawnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że ani przewoźnicy, ani kontrolerzy nie mogą stosować środków przymusu bezpośredniego, ponieważ rodzaje, cele i warunki oraz sposób ich stosowania muszą być określone w ustawie. Tymczasem odpowiednich zapisów nie ma w prawie przewozowym, ustawie transportowej, ani też w ustawie o środkach przymusu bezpośredniego.

Kwestia zastosowania metody "zatrzymania obywatelskiego" jest zaś, zdaniem wielu prawników, kontrowersyjna. Niektóre kancelarie już oferują swoje usługi pasażerom siłą zatrzymywanym przez kontrolerów.

- Należy jeździć z ważnym, skasowanym biletem. Jeśli jednak kontroler chce kogoś zatrzymać z użyciem siły, to każdy tego typu przypadek kwalifikuje się do wszczęcia postępowania sądowego o stosowne zadośćuczynienie - wyjaśnia Małgorzata Miś z wrocławskiej kancelarii Lex Ursulus, która zajmuje się sprawami pasażerów.

Akcje kontrolerów mogą więc zakończyć się falą pozwów. Pojawia się pytanie, dlaczego ustawodawcy po prostu nie stworzą precyzyjnych zapisów ustaw związanych z działaniem osób, które sprawdzają bilety?

prawokontrolerprawnicy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)