Kontrowersyjne zmiany w handlu lekami

Resort zdrowia przygotowuje nowe prawo farmaceutyczne, w którym zawarto istotne zmiany dotyczące handlu lekami. M.in. proponuje się obniżenie marż handlowych czy możliwość zamiany przez farmaceutę leków droższych na tańsze odpowiedniki. Nowe przepisy wzbudzają jednak kontrowersje - informuje "Nasz Dziennik".

Kontrowersyjne zmiany w handlu lekami
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Największe dotyczą likwidacji promocyjnej sprzedaży leków "za grosz". Przeciwnicy twierdzą, że uderzy to w ludzi biednych, szukających najtańszych leków. Z kolei aptekarski samorząd od lat postuluje zakaz takich promocji. M.in. argumentuje, że skoro producentom i hurtowniom opłaca się stosowanie upustów to znaczy, że ceny leków w Polsce są zawyżone i można je urzędowo obniżyć. Państwo powinno więc ustalać sztywne marże, aby wszędzie za leki płacono tyle samo. Dzięki temu zyskałby pacjent z tytułu mniejszych narzutów producentów i hurtowników. Uratowałoby to też wiele małych aptek, pozbawionych możliwości takich promocji.

Propozycje resortu częściowo wychodzą naprzeciw tym postulatom. I tak np. marża na leki sprowadzane na indywidualne zamówienie pacjenta ma wynosić nie więcej niż 20% (obecnie jest to bez ograniczeń), a marża dla hurtowni farmaceutycznych ma spaść z 8,91% do 5%. Nie musi to jednak spowodować potanienia leków - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Źródło artykułu:PAP
aptekalekisprzedaż

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)