Kontynuacja trendu spadkowego na rynkach finansowych
W najbliższym czasie należy spodziewać się
dalszego osłabienie złotego - uważają dilerzy walutowi - w dłużej
perspektywie możliwe jest jednak odwrócenie trendu. Utrzymywać się
będzie także presja na spadek cen polskich obligacji.
11.02.2009 | aktual.: 11.02.2009 17:00
_ Duże zlecenie klientów zagranicznych na sprzedaż złotówki przesunęło notowania z poziomu 4,52/EUR w górę. Sentyment jest wciąż ogólnie negatywny dla regionu _ - powiedział Jacek Serek z Banku Gospodarstwa Krajowego.
_ Na osłabienie złotego dodatkowo wpłynęły duże zlecenia na sprzedaż forinta. Natomiast warto zwrócić uwagę na fakt, że rubel, dotychczas powiązany ze słabnącym złotym, dziś znacznie się umocnił _ - dodał anonimowo diler z warszawskiego banku.
Zdaniem analityków, z którymi rozmawiał PAP, w najbliższych dniach będziemy mogli zaobserwować dosyć dużą zmienność na rynku walutowym. Przetestowany zostanie psychologiczny poziom 4,60/EUR.
Na kwotowania złotego w dużym stopniu wpłynie rozwój sytuacji na Węgrzech.
_ Warto zwrócić uwagę na malejącą awersję do ryzyka, co daje szansę na odwrócenie trendów w dłuższej perspektywie _ - powiedział diler.
Utrzymuje się presja na osłabienie cen polskich obligacji.
_ Osłabienie złotego oraz sytuacja na giełdach powodują, że chęć do zakupów jest niewielka - papiery dłużne sprzedawane są po coraz niższych poziomach. Sądzę, że taka sytuacja będzie trwać, dopóki utrzymywać się będzie niepewność na rynkach i duża zmienność polskiej waluty. Ogólnie, od trzech dni na rynku utrzymują się bardzo podobne nastroje i nie sądzę, aby to się szybko zmieniło _ - powiedział Paweł Gołębiewski z Banku BPH.
Dilerzy zwracają uwagę na fakt, że na rynku stopy procentowej utrzymuje się niewielka płynność, w związku z czym nawet niewielkie kwoty powodują duże wahnięcia cen.
(PAP)