Trwa ładowanie...
d1xg09l

Kopacz: ludzie prowadzący innowacyjny biznes mogą osiągnąć sukces (korekta)

#
w 6. akapicie zamiast: "Adam Wójcikowski, syn współwłaściciela firmy Freedomes", powinno być: "Adam Łyczakowski, współwłaściciel firmy Freedomes"
#

Share
d1xg09l

12.10. Kołbaskowo (PAP) - Podczas wizyty w woj. zachodniopomorskim premier Ewa Kopacz odwiedziła w poniedziałek firmę z Kołbaskowa, produkującą tzw. namioty sferyczne. Jak podkreśliła premier, ich sprzedaż na całym świecie dowodzi, że młodzi ludzie prowadzący innowacyjny biznes mogą osiągnąć sukces.

"Przyjechałam tu do tych młodych ludzi, którzy wzięli sprawy we własne ręce i rozkręcili cudowny interes. Są w tej chwili liderami jeśli chodzi o branżę produkcji namiotów sferycznych" - mówiła premier. Dodała, że produkty te zostały wykorzystane w jednym z amerykańskich filmów ("Marsjanin" z 2015 r. w reż. Ridley'a Scotta - PAP).

"Dzisiaj są już znani w całej Europie i na świecie, mają swoje rynki zbytu, mają swoje magazyny w krajach europejskich (). Jestem dumna z tych młodych ludzi, którzy potrafią pokazać, że nie trzeba walić ręką w stół, nie wetować za każdym razem, nie tupać (...). Wystarczy być zdolnym i pracowitym i można zaistnieć w Europie i na świecie" - zaznaczyła premier.

d1xg09l

Według niej takie firmy są eksportową wizytówką Polski. Kopacz podkreśliła, że młodzi ludzie potrzebują wsparcia i mogą na nie liczyć ze strony państwa. Przypomniała, że w programach centralnych i regionalnych 11 mld euro ma być przeznaczone na rozwój, innowacje i badania.

"Chcemy z nowej perspektywy (UE) przeznaczyć (pieniądze) właśnie na wspieranie ludzi, którzy mają swoje pomysły i potrafią wypromować taką polską, swoją, własną markę. Jesteśmy przekonani, że dzisiaj, eksportując swoje produkty, będą robić świetną reklamę dla naszego kraju, a wiecie, że politykom nie zawsze to się udaje" - powiedziała Kopacz.

"Każdego tygodnia przyjeżdżają do nas różni zagraniczni goście, m.in. przedstawiciele wytwórni, która realizowała film +Marsjanin+, ale także nasi klienci praktycznie z całego świata. Przyjeżdżają zobaczyć te nasze struktury na miejscu, podziwiają zarówno Kołbaskowo, jak i Szczecin" - mówił Adam Łyczakowski, współwłaściciel firmy Freedomes.

Freedomes istnieje na rynku od 2008 r. Specjalizuje się w dostarczaniu struktur sferycznych na potrzeby eventów, a także mobilnych obiektów całorocznych opartych na konstrukcjach kopuły geodezyjnej. Produkuje, wynajmuje i sprzedaje tego typu konstrukcje.

d1xg09l

Firma zrealizowała ponad 350 eventów w całej Europie, a także w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Świadczyła usługi m.in. dla takich organizacji jak UEFA, FIFA czy instytucje rządowe wielu państw.

Współwłaściciel Freedomes Robert Wójcikowski powiedział PAP, że firma ma rodzinny charakter i zatrudnia ok. 50 osób. Powstała na bazie zakładu rzemieślniczego dzięki wsparciu i zaangażowaniu jego dzieci, które wróciły z Irlandii.

Wójcikowski oszacował obroty swojej firmy na ok. 10 mln zł. Jej zakład znajduje się na terenie byłej jednostki wojskowej (stacja radarowa), pośród pól w pobliżu Kołbaskowa.

"Mieliśmy pomysł, żeby stworzyć zupełnie nową firmę zajmująca się produkcją kopuł geodezyjnych (). W związku z tym, że młodzi kończyli studia w Irlandii, nie było problemu z językiem (...) Szybko okazało się, że ten produkt ma duży potencjał. Dzięki ich inwencji bardzo szybko zaczęliśmy pozyskiwać klientów zagranicznych" - powiedział PAP Wójcikowski.

Podczas krótkiego spotkania z mediami głos zabrała także wójt Kołbaskowa. "Jestem dumna z tego, że taka firma zagościła u nas na terenie gminy. Myślę, że to jest też początek, żeby inne firmy tego typu - innowacyjne - lokowały się właśnie na terenie naszej gminy, która jest bardzo atrakcyjna, jeśli chodzi o inwestycje" - powiedziała wójt Małgorzata Schwarz.

d1xg09l

Podziel się opinią

Share
d1xg09l
d1xg09l