Trwa ładowanie...
dlvsti6

Kopacz: zgoda na manifestacje rolników, ale nie na miasteczko

Jest zgoda na manifestację rolników, ale nie ma zgody na miasteczko - poinformowała we wtorek na konferencji premier Ewa Kopacz. Chodzi o miasteczko namiotowe przed KPRM, którego ustawienie organizacje rolnicze zapowiedziały na czwartek.

Share
dlvsti6

Organizacje te to NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność i OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

"Jeśli chodzi o protest rolników jest oczywiście zgoda na manifestację" - powiedziała na konferencji po posiedzeniu rządu premier Ewa Kopacz. Dodała, że jeśli chodzi o miasteczko namiotowe przed KPRM, to zgodnie z informacjami z ratusza, nie ma na nie zgody. "Ale oczywiście rozmowy z przedstawicielami związków rolniczych toczą się (...) w siedmiu zespołach. (...) Do 21 lutego mają być wypracowane, w ramach prac w tych siedmiu zespołach, ścieżki dojścia do rozwiązań, które to pole konfliktu zniwelują" - zaznaczyła.

"Jest oczywistą rzeczą, że w państwie demokratycznym zawsze dochodzi do protestów i to jest również forma wyrażania swojej woli. Wolałabym, żebyśmy o problemach rolnictwa rozmawiali przy stole, a nie na ulicy, tak jak rozmawiają pozostałe związki czy centrale związkowe w ministerstwie rolnictwa. Myślę, że byłaby to zdecydowanie lepsza metoda dochodzenia do rozwiązań, niż protesty na ulicach" - dodała Kopacz.

dlvsti6

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski zapowiedział w piątek demonstrację z udziałem ok. 30 tys. osób przed Kancelarią Premiera. Informował też o założeniu "zielonego miasteczka". Według niego manifestacja skończy się dopiero wtedy, kiedy zostaną podpisane postulaty związkowców bądź zostanie odwołany minister rolnictwa.

Rolnicy domagają się m.in. odszkodowań za straty spowodowane przez dziki oraz interwencji na rynkach wieprzowiny i mleka.

Dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor poinformowała w poniedziałek, że do miasta wpłynęło zawiadomienie o zgromadzeniu publicznym ze strony OPZZ RiOR od 19 do 25 lutego. Dodała, że do ratusza wpłynęło także drugie zawiadomienie o zgromadzeniu - ze strony NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", również ma odbyć się pod KPRM.

dlvsti6

Podziel się opinią

Share
dlvsti6
dlvsti6