Kopalnie JSW wydobyły więcej węgla niż planowały

W pierwszym kwartale tego roku kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wyprodukowały ok. 240 tys. ton węgla więcej niż planowano - wynika z wstępnych szacunków spółki. Do 2015 r. JSW chce zwiększyć roczne wydobycie do 14 mln ton węgla.

"Dane (za pierwszy kwartał - PAP) to potwierdzenie, że przy odpowiedniej organizacji pracy możemy nie tylko realizować plany produkcyjne i inwestycyjne, ale też wyraźnie je przekraczać" - ocenił cytowany w środowym komunikacie prasowym prezes JSW Jarosław Zagórowski.

Przed tygodniem prezes spółki szacował, że JSW być może uda się w tym roku przekroczyć zakładany w planie techniczno-ekonomicznym roczny poziom wydobycia węgla, maksymalnie o 0,3 mln ton.

Tegoroczny plan spółki zakłada zwiększenie wydobycia węgla do 13,3 mln ton wobec 12,7 mln ton w ubiegłym roku. Jednak obecne zdolności wydobywcze kopalń JSW to 13,6 mln ton. Wyniki pierwszego kwartału potwierdzają, że osiągnięcie w tym roku takiej wielkości jest realne - szacował Zagórowski.

Ze wstępnych szacunków JSW wynika, że dodatkowa produkcja węgla koksowego i energetycznego została w przeważającej części ulokowana na rynku. Spółka obserwuje również stopniowy spadek zapasów koksu w swojej grupie (wyższe zapasy zimą to zjawisko sezonowe), przy większym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych.

"Wzrost zainteresowania koksem u odbiorców jest symptomem ożywienia na rynku stali. Tym samym potwierdzają się przewidywania zarządu JSW dotyczące ożywienia rynku z końcem pierwszego kwartału tego roku" - podała JSW w komunikacie, zastrzegając, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby ten trend uznać za stabilny.

Szczegółowe informacje, w tym dane finansowe za pierwsze trzy miesiące tego roku, JSW ma przedstawić 10 maja w sprawozdaniu za pierwszy kwartał 2012 r.

Prezes JSW podkreślił, że strategicznym celem spółki jest wzrost wydajności i efektywności, by ograniczyć negatywny wpływ wysokich kosztów stałych na wynik grupy.

Marzec to pierwszy miesiąc, za który JSW wypłaci specjalną premię motywacyjną pracownikom, którzy przekroczyli plany w zakresie wydobycia węgla oraz robót przygotowawczych. Premiowanie najbardziej zaangażowanych i efektywnie pracujących pracowników wprowadzono mimo braku zgody związków zawodowych na tę formę wynagradzania załogi.

"Działania premiujące najbardziej aktywnych pracowników są standardem w każdej profesjonalnie zarządzanej firmie. Ważne jest dla nas, że pracownicy JSW rozumieją potrzeby spółki w zakresie wydobycia, wydajności i rozwoju. Lepsze efekty pracy to nie tylko możliwość zwiększenia wynagrodzenia, ale też wzrost wartości spółki i wyższy kurs akcji" - podkreślił Zagórowski.

Źródło artykułu:PAP
kwmgdywidenda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)