Kościół mówi: 1 proc. Rząd: 0,3 proc.

Kościół wspiera wiele inicjatyw społecznych i musi mieć podstawę finansową, by je kontynuować - przekonywali hierarchowie, którzy w środę zebrali się na Jasnej Górze na forum Rady Biskupów Diecezjalnych. Głównym tematem była likwidacja Funduszu Kościelnego.

Kościół mówi: 1 proc. Rząd: 0,3 proc.
Źródło zdjęć: © Wirtualna Polska | Paweł Kozieł

02.05.2012 | aktual.: 02.05.2012 16:39

Rząd proponuje likwidację Funduszu Kościelnego i wprowadzenie w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych. Biskupi proponują odpis na poziomie 1 proc. - taki jak w przypadku organizacji pożytku publicznego.

Przewodniczący KEP abp Józef Michalik przypomniał podczas konferencji prasowej, że aby dobrze funkcjonować, Kościół musi mieć podstawę utrzymania bytu i "do wypełnienia swoich zadań, do których należy nie tylko utrzymanie duchownych, ale i znacznie ważniejsze i szersze tematy i zadania". Mówił o inicjatywach społecznych, edukacyjnych i charytatywnych Kościoła wymagających finansowego wsparcia, jak Fundacja Nowego Tysiąclecia, hospicja i domy samotnych matek.

Sekretarz KEP biskup Wojciech Polak zaznaczył, że większość środków, którymi dysponuje Kościół, bo 80 proc., pochodzi z ofiar wiernych. W wielu krajach europejskich działalność społeczną Kościoła wspiera państwo. Hierarchowie zgadzają się, że funkcjonujący do tej pory w Polsce Fundusz Kościelny trzeba zastąpić bardziej nowoczesnym narzędziem.

Pytany, jaki powinien być odpis od podatku, bp Polak powiedział, że mógłby być podobny do tego, co otrzymują organizacje pożytku publicznego, czyli 1 proc. Dodał, że przy zamknięciu Funduszu zostanie dokonany jego bilans. Co - jak przekonywał - jest potrzebne obu stronom. Kościołowi - bo pokaże, że to nieprawda, iż odzyskał całe mienie, zagarnięte przed laty, czego się zresztą nie żąda. Rząd zaś będzie bronił przed oskarżeniami, że daje Kościołowi coś dodatkowego - mówił.

- Strona rządowa, świadoma własności, która pozostaje w rękach państwa, proponuje pewien model rekompensaty przy pomocy odpisu podatkowego - wskazał bp Polak.

Rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch przypomniał, że prace strony kościelnej i rządowej nad przekształceniem Funduszu Kościelnego trwają od marca. Od strony kościelnej i rządowej powołano dwie grupy robocze zajmujące się tą sprawą.

11 kwietnia zakończyły się rozmowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji z mniejszymi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Ich przedstawiciele zwracali uwagę na to, że propozycja wprowadzenia odpisu podatkowego oznacza dla obywateli m.in. przyznanie się - w deklaracji podatkowej - do przynależności religijnej. Kościoły i związki wyznaniowe uważają też, że odpis 0,3 proc. może okazać się niewystarczający do utrzymania ich finansowania na obecnym poziomie. Mówili o konieczności wprowadzenia działań osłonowych, np. okresu przejściowego.

Zmianę modelu finansowania Kościoła zapowiedział w expose premier Donald Tusk. Obecnie z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz finansuje też działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych. W 2011 r. na Fundusz Kościelny rząd przekazał 89 mln zł.

Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w statucie Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdzonym w październiku 2009 r. Do jej kompetencji należy "ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych".

W skład Rady wchodzą wszyscy urzędujący biskupi diecezjalni w liczbie czterdziestu czterech. Zgodnie ze statutem, zwołuje ją przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz do roku oraz "kiedy wymagają tego szczególne okoliczności".

Obecnie w Polsce istnieją 44 diecezje, w tym Kościoła bizantyjsko-ukraińskiego oraz Ordynariat Polowy. Diecezje zgrupowane są w 15 metropoliach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)