Trwa ładowanie...
db8my6i
emerytury
27-07-2005 15:00

Koszt górniczych emerytur to ponad 10,5 mld zł

Ponad 10,5 mld zł mogą wynieść w 2020 r.
dodatkowe koszty wprowadzenia odrębnego systemu emerytur dla
górników, czyli możliwości przechodzenia przez górników na
emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek
- obliczyło Ministerstwo Polityki Społecznej.

db8my6i
db8my6i

Ponad 10,5 mld zł mogą wynieść w 2020 r. dodatkowe koszty wprowadzenia odrębnego systemu emerytur dla górników, czyli możliwości przechodzenia przez górników na emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek - obliczyło Ministerstwo Polityki Społecznej w materiale przygotowanym na posiedzenie sejmowej Komisję Polityki Społecznej i Rodziny.

Resort zwrócił uwagę, że w przyszłości górnicy otrzymywaliby emerytury dwukrotnie wyższe niż pozostałe grupy zawodowe i przechodziliby na emeryturę nawet w wieku 43 lat.

Ponadto powstałby problem uczestnictwa w otwartych funduszach emerytalnych (OFE)
. W starym systemie składka była w całości odprowadzana do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), a w nowym część składki trafia do OFE. Odrębny system dla górników oznaczałby otrzymywanie pełnej emerytury z FUS oraz dodatkowo z OFE, co nie przysługuje innym ubezpieczonym.

Ministerstwo zwraca też uwagę, że system dla górników będzie wymagał dotacji z budżetu, która w 2010 r. wyniosłaby ponad 2,9 mld zł, w 2015 - ponad 7,6 mld zł, w 2020 - ponad 10,5 mld zł, w 2025 - 8,8 mld zł, a w 2030 - prawie 6 mld zł.

Wszystkie kluby poselskie poparły w środę podczas debaty sejmowej prawa górników do wcześniejszych emerytur. Zgodnie z rozpatrywanym projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, górnicy będą mogli przejść na emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek.

Trzecie czytanie projektu jest możliwe jeszcze w środę po południu.

db8my6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db8my6i