Trwa ładowanie...

Koszt mundialowych stadionów wyższy o 12 proc.

Koszty budowy i modernizacji stadionów na piłkarskie mistrzostwa świata w Brazylii będą wyższe od kwoty 2,27 mld euro przewidywanej przez rząd w Brasilii. Zaplanowane przedsięwzięcia są już droższe o 12 proc. od pierwotnych założeń.

Koszt mundialowych stadionów wyższy o 12 proc.Źródło: WP.PL
dsar1nh
dsar1nh

Z ujawnionego przez brazylijski rząd federalny raportu z realizacji budowy 12 mundialowych stadionów wynika, że tylko od stycznia do września br. ich łączny koszt przekroczył o 320 mln euro poziom zaplanowanych wydatków.

W ub.r. władze Brazylii szacowały całkowity koszt budowy i modernizacji aren, które ugoszczą piłkarskie mistrzostwa świata, na 7,1 mld reali brazylijskich, czyli 2,27 mld euro. Tymczasem do września br. wydano już na te przedsięwzięcia 8 mld reali, co odpowiada 2,56 mld euro.

Spośród 12 stadionów, na których rozegrany zostanie przyszłoroczny Mundial, sześć obiektów zostało już otwartych i w czerwcu br. służyły one jako miejsce rozgrywek Pucharu Konfederacji. Pozostałe sportowe areny mają być gotowe do końca grudnia br.

We wtorek wieczorem prezydent Brazylii Dilma Rousseff przyznała, że inwestorzy muszą zintensyfikować realizację zaplanowanych w związku z Mundialem inwestycji, aby zdążyć w terminie. Stwierdziła, że opóźnienia zaplanowanych przedsięwzięć są jedną z największych bolączek brazylijskich władz federalnych.

dsar1nh

Poza budową stadionów Brazylia zobowiązała się też do wykonania na czas Mundialu ponad 100 obiektów infrastruktury publicznej. W najnowszym raporcie z wykonania inwestycji napisano jednak, że 14 przedsięwzięć nie zostanie zrealizowanych przed rozpoczęciem piłkarskiej imprezy. Znajdują się one w Porto Alegre, Recife, Belo Horizonte, Rio de Janeiro oraz w Kurytybie.

Dotychczas na budowę stadionów i infrastruktury towarzyszącej organizacji turnieju wydano 22,9 mld reali, czyli 7,34 mld euro. Z kolei zaplanowane przedsięwzięcia z zakresu bezpieczeństwa powinny, według planów brazylijskiego rządu, przekroczyć 800 mln euro.

Władze Brazylii spodziewają się wpływów z przyszłorocznego Mundialu na poziomie 8,3 mld euro. Z szacunków brazylijskiego ministerstwa turystyki wynika, że zagraniczni fani, którzy przybędą na piłkarski turniej, zasilą miejscową gospodarkę kwotą bliską 2,4 mld euro. W roku organizacji mistrzostw oczekiwanych jest w tym kraju 6 mln gości z zagranicy.

Piłkarskie mistrzostwa świata w Brazylii rozpoczną się 12 czerwca 2014 r. na stadionie w Sao Paulo. Finał imprezy zaplanowano na 13 lipca w Rio de Janeiro. Poza gospodarzami turnieju, w imprezie uczestniczyć będą ekipy z 31 państw świata.

dsar1nh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsar1nh