Trwa ładowanie...
d2nhjgs
07-10-2016 09:43

Kowalczyk: Nadzór nad KGHM przejdzie do ME, nad PZU - do MR

Warszawa, 07.10.2016 (ISBnews) - Po likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) nadzór nad KGHM Polska Miedź przejdzie do Ministerstwa Energii, zaś nad PZU - do Ministerstwa Rozwoju, poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. GPW najprawdopodobniej trafi pod nadzór Ministerstwa Finansów, a Grupa Azoty - resortu energii lub rozwoju, dodał.

d2nhjgs

"Ostatecznych ustaleń jeszcze nie ma. Dyskutowaliśmy o tym na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, ale nie wszyscy potencjalnie zainteresowani ministrowie są jego członkami. Na pewno nie będzie zmiany już dokonanego podziału. Są spółki, w których przypadku przyporządkowanie nadzoru jest oczywiste. Do Ministerstwa Energii, które nadzoruje też górnictwo, może trafić KGHM. PZU jest instytucją finansową, więc powinien być w resorcie rozwoju" - powiedział Kowalczyk w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu".

"Problem stanowi przyporządkowanie Grupy Azoty i GPW. W przypadku giełdy skłaniamy się, aby nadzór był w Ministerstwie Finansów. Grupa Azoty trafi pod skrzydła ministra Tchórzewskiego albo premiera Morawieckiego. Polfa Tarchomin mogłaby trafić do Ministerstwa Zdrowia" - dodał minister.

Kowalczyk zapowiedział też, że "na pewno będą zmiany kadrowe" w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, najpierw jednak rząd chce "usystematyzować materiały", o które wystąpił do spółek koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. "Chcemy to przeprowadzić do końca roku, jeszcze przed likwidacją resortu skarbu i wejściem w życie nowej formy nadzoru" - podsumował.

Wcześniej Kowalczyk zapowiadał, że spółki Skarbu Państwa zostaną podzielone pomiędzy poszczególne resorty, a w tych, których udział skarbu jest minimalny lub są w upadłości przejdą pod nadzór Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

W połowie września br. premier Beata Szydło zdecydowała o odwołaniu Dawida Jackiewicza z funkcji ministra skarbu. Zapowiedziała wtedy, że proces likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa zamknie się do końca roku, a będzie nadzorować go Henryk Kowalczyk.

(ISBnews)

d2nhjgs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nhjgs