Koziej: WAT może odegrać rolę w modernizacji armii

Wojskowa Akademia Techniczna dzięki własnym pracom i możliwości zachowania tajemnic może odegrać znaczącą rolę w programach modernizacji armii - ocenił szef BBN Stanisław Koziej, który w poniedziałek odwiedził warszawską uczelnię.

Koziej: WAT może odegrać rolę w modernizacji armii
Źródło zdjęć: © AFP | janek_skarzynski

26.05.2014 | aktual.: 26.05.2014 15:20

"Uczelnia bardzo dobrze pracuje nie tylko w obszarze dydaktyki, ale także badań naukowych i technologii wojskowych. Niewątpliwie jest dobrze przygotowana do wsparcia zbliżającej się trzeciej fali modernizacji technicznej sił zbrojnych, której istotą powinna być informatyka" - powiedział PAP szef BBN.

Do "trzeciej fali" modernizacji technicznej sił zbrojnych Koziej zaliczył informatyzację systemów walki i wsparcia oraz cyberbezpieczeństwo; systemy bezzałogowe oraz wykorzystanie technologii kosmicznych na potrzeby bezpieczeństwa i obronności.

Według Kozieja WAT może odegrać znaczącą rolę w projektach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa cybernetycznego. "Bez panowania w cyberprzestrzeni trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek skuteczne działania na polu walki" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że prace nad tymi projektami trwają na WAT i w Narodowym Centrum Kryptologii. "To priorytet, w którym WAT może odegrać kluczową rolę, także ze względu na fakt, że są to prace objęte tajemnicą, więc wojskowy ośrodek naukowo-badawczy jest jak najbardziej właściwy do przygotowania narodowych rozwiązań. Systemy cyberbezpieczeństwa, cyberobrony powinniśmy mieć własne" - podkreśli szef BBN.

Zaznaczył, że także jeśli chodzi o zinformatyzowane systemy walki i wsparcia WAT angażuje się w badania.

"Drugi priorytet w nadchodzących latach to bezzałogowce - tu również WAT prowadzi zaawansowane prace: testuje, sprawdza różne elementy; dobrze, by współpracowała z innymi ośrodkami naukowo-badawczymi w kraju, które też się tymi sprawami zajmują" - powiedział szef BBN. "Jednym z problemów, które musimy rozwiązać w ramach narodowego programu bezzałogowców, jest koncentracja rozproszonych dziś różnych badań" - dodał. Według Kozieja WAT może tu odegrać rolę, zwłaszcza jeśli chodzi o systemy bezzałogowe dla sił zbrojnych.

Szef BBN zaznaczył, że WAT ma swój dorobek także w badaniach nad wykorzystaniem technologii satelitarnych i kosmicznych na potrzeby bezpieczeństwa; uczelnia prowadzi też badania nad przyszłościowymi systemami, jak broń magnetyczna.

"Jestem zbudowany kolejną wizytą w WAT. Akademia dobrze pracuje zarówno w wymiarze dydaktycznym, jak i naukowo-badawczym, jest bardzo dobrym kandydatem na centrum, wokół którego następowałaby w przyszłości konsolidacja wojskowego szkolnictwa wyższego i konsolidacja wielu programów i pomysłów naukowo-badawczych. WAT ma dobrą infrastrukturę, dobrze wykorzystuje środki, startuje w konkursach. Jednym słowem jest bardzo dobrą jednostką naukowo-badawczą i dydaktyczną w siłach zbrojnych" - ocenił.

Rektor komendant WAT gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk przypomniał, że WAT uczestniczy w pracach naukowo-badawczych nie tylko w kraju, ale i w ramach programów międzynarodowych.

Podkreślił, że do źródeł finansowania uczelni należy 400 partnerów przemysłowych, a WAT - dysponująca 200 laboratoriami - uczestniczy w programach wdrożeniowych i produkcyjnych, w tym także w wieloletnich programach produkcji i modernizacji systemów uzbrojenia - radiolokacji czy pocisków Grom.

"To, co pokazaliśmy, to wątki istotne z punktu widzenia tego, co nosi nazwę strategicznej odporności kraju i gdzie swój udział mają najnowsze technologie" - powiedział rektor-komendant.

Podczas wizyty szef BBN zwiedził wydziały mechatroniki i lotnictwa; elektroniki i cybernetyki oraz instytut optoelektroniki. Zapoznał się z opracowywanymi na WAT bezzałogowcami, rakietami przeciwlotniczymi i przeciwpancernymi, bronią skierowanej energii, urządzeniami laserowymi oraz projektami kryptologicznymi.

Źródło artykułu:PAP
watwojskoarmia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)