Trwa ładowanie...
d2rytgs
13-04-2016 18:00

Kraków/ Dyskusja na temat przyszłości polityki spójności UE

O przyszłości polityki spójności Unii Europejskiej, także w kontekście nowego budżetu UE, po 2020 r. dyskutują w Krakowie przedstawiciele wspólnoty. Jak poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński, spotkanie ma charakter nieformalny.

d2rytgs
d2rytgs

"Przyszła polityka spójności ma być znacznie bardziej elastyczna, bardziej odpowiadać na potrzeby Unii Europejskiej. Obecnie ta polityka kształtowana jest na siedem lat. Też się zastawiamy, czy jej nie skrócić do pięciu. Musi ona lepiej odpowiadać potrzebom Unii, krajów i regionów" - powiedział wiceminister Kwieciński na konferencji prasowej, która odbyła się przed rozpoczęciem obrad.

Podkreślił, że jest to początek dyskusji, ale ważny, bo jeszcze w 2016 r. nastąpi przegląd tzw. wieloletnich ram finansowych UE.

"Trudno nam przewidzieć, co będzie się działo po roku 2020. Jednak dla nas ważnym jest, aby pokazać, co ta polityka spójności przynosi dla regionów, krajów, całej Unii Europejskiej" - dodał Kwieciński.

Jak przypomniało Ministerstwo Rozwoju w materiałach przekazanym dziennikarzom, "polityka spójności jest jednym z głównych instrumentów wspólnotowych na rzecz wzrostu i zatrudnienia oraz podnoszenia konkurencyjności Unii Europejskiej, państw członkowskich i ich regionów na arenie międzynarodowej. Jest polityką inwestycyjną i służy wyrównywaniu poziomu rozwoju między nimi. Wspiera procesy modernizacyjne w wymiarze innowacyjnym, infrastrukturalnym, społecznym i administracyjnym. Fundusze europejskie stanowią istotny czynnik stymulujący wzrost gospodarek poszczególnych krajów i regionów, zwłaszcza tych słabiej rozwiniętych. Z pomocą polityki spójności Polska i inne kraje naszego regionu coraz aktywniej uczestniczą w procesie budowy konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki europejskiej".

d2rytgs

Jak informował w lutym PAP Kwieciński: "w programach dotyczących wydawania pieniędzy unijnych na lata 2014-2020 Polska ma do dyspozycji 120 mld euro. Środki te pochodzą z polityki spójności, Wspólnej Polityki Rolnej, w tym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Nasz kraj korzysta też z unijnych programów, jak na przykład +Horyzont 2020+. To daje w sumie ok. 500 mld zł".

d2rytgs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rytgs