Kraków/ Kończy się modernizacja elektrociepłowni

Elektrociepłownia w Krakowie, należąca do francuskiej Grupy EDF kończy inwestycje, które pozwolą jej spełnić nowe, znacznie ostrzejsze normy środowiskowe dotyczące emisji do atmosfery. W środę rozpoczęły się testy nowej instalacji mokrego odsiarczania spalin.

29.07.2015 12:35

Jak poinformował PAP rzecznik EDF Polska Krzysztof Krukowski, w ramach testów do absorbera skierowane będą spaliny, które po oczyszczeniu zaczną w formie obłoku pary wodnej unosić się nad nowym kominem.

"Testy instalacji będą trwały z różnym natężeniem do końca tego roku. Od 1 stycznia 2016 roku, elektrociepłownia jest bowiem zobowiązana do przestrzegania nowych, znacznie ostrzejszych norm środowiskowych dotyczących emisji do atmosfery i nowe instalacje są niezbędne do dalszego jej funkcjonowania" - wyjaśnił Krukowski.

Według niego, dzięki nowej instalacji odsiarczania i odazotowania spalin, emisje tlenków siarki zmniejszą się pięciokrotnie, a tlenków azotu trzykrotnie. Zmniejszy się również pięciokrotnie ilość emitowanego do atmosfery pyłu. W sumie wszystkie inwestycje proekologiczne w tym zakładzie pochłoną ponad 600 mln zł do 2016 r.

Rzecznik podkreślił, że instalacje odsiarczania i odazotowania spalin w krakowskiej elektrociepłowni wpłyną znacząco na poprawę jakości powietrza oraz zapewnią długoterminowe bezpieczeństwo dostaw energii dla stolicy Małopolski.

Krakowski oddział EDF Polska SA jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla miasta. Z roczną produkcją 7230 TJ ciepła i 1600 GWh energii elektrycznej zaspokaja on ponad 60 proc. potrzeb mieszkańców oraz krakowskich firm i instytucji.

Francuska Grupa EDF jest największym producentem energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, zaopatrując w ciepło Kraków, Gdańsk i Gdynię, Wrocław, Zieloną Górę i Toruń. Jest też największym zagranicznym inwestorem w branży energetycznej w Polsce.

Firma posiada również systemową elektrownię węglową o mocy 1 775 MW w Rybniku. Na potrzeby swojej działalności wytwórczej EDF zużywa blisko 7 mln ton węgla rocznie, co czyni go jednym z trzech największych nabywców tego surowca w kraju. Grupa EDF posiada w Polsce 10 proc. udziału w rynku energii elektrycznej, 15 proc. w rynku ciepła sieciowego i zatrudnia 3,4 tys. pracowników w całym kraju.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)