Trwa ładowanie...

Krematoria ogrzeją mieszkania

Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na energię i ciepło. W duńskim mieście Aalborg już od kwietnia wykorzystuje się ciepło uzyskane w procesie kremacji ciał. Wkrótce kolejne miasta pójdą jego śladem.

Krematoria ogrzeją mieszkaniaŹródło: Jupiterimages
dsryps4
dsryps4

Choć aspekty moralne i etyczne mogą wywoływać zgorszenie to dla tamtejszych władz państwowych i kościelnych najważniejsza jest ekologia.

Jak donosi "Gazeta Wyborcza", w Danii spala się ok. 40 tys. ciał rocznie. Proces ten odbywa się w krematoryjnych piecach, które podgrzewane są gazem i osiągają temperaturę 1000 st. C. Dym z kominów schładzany jest poprzez specjalne filtry.

To daje możliwość odprowadzenia go bezpośrednio do sieci grzewczej. Co najważniejsze, koszt budowy takiego połączenia jest stosunkowo niewielki, a oszczędności wynikające z wykorzystania uzyskanego w krematorium ciepła korzystne dla klientów.

Aby określić, czy takie postępowanie jest etyczne, już w 2006 roku rozmawiali na ten temat przedstawiciele dziennikarzy, naukowców i duchownych. Orzekli, że w żaden sposób nie dochodzi tutaj do "niegodnego traktowania ciała ludzkiego". Zdaniem ekspertów, takie pomysły są bardzo uzasadnione, bo i tak większość ciepła pochodzi ze spalanego gazu, nie zaś ciał ludzi.

dsryps4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsryps4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj