Trwa ładowanie...

Kryzys energetyczny we Francji. Rząd nietypowo prosi obywateli o pomoc

Poziom zużycia energii elektrycznej we Francji może osiągnąć w tym tygodniu rekordowe wartości. W kraju może zabraknąć prądu. - Powodem jest bardzo niska temperatura, sięgająca kilkunastu stopni. Jak na Francję to sporo – mówi Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl. - Ponadto Francuzi ogrzewają swoje domy w większości z energii elektrycznej, a to też sprawia, że jej zużycie bardzo mocno rośnie – dodaje.

Kryzys energetyczny we Francji. Rząd nietypowo prosi obywateli o pomocŹródło: WP.PL, fot: Michael Kappel / Flickr (CC BY-NC 2.0)
d25uwba
d25uwba

* *Poziom zużycia energii elektrycznej we Francji może osiągnąć w tym tygodniu rekordowe wartości. W kraju może zabraknąć prądu. - Powodem jest bardzo niska temperatura, sięgająca kilkunastu stopni. Jak na Francję to sporo - mówi Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl. - Ponadto Francuzi ogrzewają swoje domy w większości z energii elektrycznej, a to też sprawia, że jej zużycie bardzo mocno rośnie - dodaje.

Rząd stara się zachęcić obywateli do ograniczenia zużycia energii. Jednym z pomysłów jest specjalna aplikacja na smartfon, stworzona przez francuskiego operatora sieci przesyłowych. W sytuacji krytycznej aplikacja wyświetli użytkownikowi komunikat o konieczności zmniejszenia poboru energii.

- Rząd oczekuje, że dzięki aplikacji i takiemu komunikatowi, uda się zredukować zużycie energii o prawie 3 tys. megawatów, czyli ok. 3 proc. – tłumaczy Bartłomiej Derski.

- Te 3 proc. mogą uratować francuski system przed koniecznością ogłaszania pewnego rodzaju 20. stopnia zasilania. Najgorszy będzie trzeci tydzień stycznia, czyli najbliższe dni. Zapotrzebowanie może wzrosnąć do prawie 100 gigawatów – opowiada ekspert WysokieNapiecie.pl. - Dla porównania w Polsce rekordowe zapotrzebowanie, które mieliśmy kilkanaście dni temu, wynosiło 26 gigawatów – dodaje.

d25uwba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25uwba