Trwa ładowanie...

Kryzys gazowy musi przyspieszyć reformę w UE

Rosyjsko-ukraiński kryzys gazowy musi
przyspieszyć reformę sektora gazowego w UE - pisze poniedziałkowy
"Financial Times".

Kryzys gazowy musi przyspieszyć reformę w UEŹródło: AFP, fot: PHILIPP GUELLAND GERMANY OUT
d2p3cfo
d2p3cfo

"Kryzys gazowy musi być katalizatorem dla 27 państw UE, żeby wspierać narażone na niebezpieczeństwo kraje Europy Środkowej i Wschodniej, których zależność od rosyjskiego gazu sięga 100 procent" - czytamy w artykule redakcyjnym.

Według "FT" "duże kraje UE - zwłaszcza Niemcy, Francja i Włochy - które pokładały swe zaufanie w dwustronnych umowach gazowych z Rosją spostrzegły, że jeśli odcięcie dostaw jest wystarczająco duże, one również ucierpią". Dziennik dodaje, że "ciut więcej solidarności (w polityce energetycznej) spowoduje, iż wszyscy będą bardziej bezpieczni".

"Po pierwsze - wylicza "Financial Times" - UE musi podwoić wysiłki na rzecz rozszerzenia transgranicznych połączeń gazowych i elektrycznych w taki sposób, żeby kraje bogate w energię mogły wspierać te uboższe".

"Następnie - według "FT" - Unia musi dywersyfikować źródła gazu". Dziennik przypomina, że kontrolowany przez państwo rosyjskie Gazprom zaspokaja 25 proc. potrzeb gazowych UE, z czego 80 proc. gazu przesyłane jest przez Ukrainę.

d2p3cfo

"Wraz z kurczeniem się rezerw na Morzu Północnym UE musi wzmocnić związki z Afryką Północną, Bliskim Wschodem i obszarem Morza Kaspijskiego, co obejmuje także proponowany rurociąg Nabucco" - wskazuje "FT". Zanim powstaną nowe gazociągi "Unia musi więcej inwestować w terminale skroplonego gazu".

"Po trzecie - pisze dziennik - obecny kryzys powinien być doskonałym argumentem na zwiększenie inwestycji w energię odnawialną i energię jądrową".

"Po czwarte Unia musi skorzystać z okazji i dążyć do wzrostu oszczędności energii, zwłaszcza w Europie Wschodniej, gdzie równowartość miliardów metrów sześciennych gazu przepada co roku w marnotrawiących energię domach, biurach i zakładach".

Dziennik konkluduje, że "posiadając największe na świecie złoża gazu Rosja pozostanie kluczowym elementem na rynku energetycznym UE w nadchodzących latach". "Importerzy unijni nie mają wyboru co do współpracy z Gazpromem, lecz również nie mają wyboru w sprawie zmniejszania ryzyka, jakie zawiera współpraca z Gazpromem" - podsumowuje "FT".

d2p3cfo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p3cfo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj