Trwa ładowanie...
Wprost
kulczyk

Kryzys wyjął miliardy z kieszeni najbogatszych

W ciągu kilkunastu miesięcy wartość majątków 100 najbogatszych Polaków skurczyła się z prawie 118 mld zł do 78 mld zł - pisze "Wprost". Tygodnik opublikował listę 100 najbogatszych Polaków 2009 r.
Share
Jan Kulczyk - najbogatszy Polak
Jan Kulczyk - najbogatszy PolakŹródło: AFP, Fot: Wojtek Radwański
d4hwdge

Indeks 100 x "Wprost", pokazujący zmianę wartości fortun w stosunku do roku poprzedniego, w tym roku wynosi -66,3 proc. Liczba miliarderów spadła z 32 w roku ubiegłym do 21 w obecnym.

Najbardziej ucierpiały ci, którzy zbudowali swoje fortuny na spółkach giełdowych. Z powodu bessy majątek Romana i Grażyny Karkosików stopniał o ponad 60 proc. Połowę swoich fortun stracili także Michał Sołowow i Leszek Czarnecki.

Największym przegranym listy "Wprost" jest jednak Ryszard Krauze - jego majątek skurczył się pięciokrotnie, a on spadł z 7. na 30. miejsce.

d4hwdge

Wśród najbogatszych znalazł się Wietnamczyk z polskim paszportem Ngoc Tu Tao, producent zupek w proszku.

Dziesięciu najbogatszych

nr nazwisko wartość majątku
1 Jan Kulczyk 5,9 mld zł
2 Zygmunt Solorz-Żak 5,9 mld zł
3 Sławomir Smołokowski z rodziną 4,3 mld zł
4 Marek Mikuśkiewicz 3,5 mld zł
5 Leszek Czarnecki 3,15 mld zł
6 Grzegorz Jankilewicz 2,9 mld zł
7 Michał Sołowow 2,16 mld zł
8 Tadeusz Chmiel 2 mld zł
9 Roman i Grażyna Karkosikowie 1,6 mld zł
10 Jerzy Starak 1,54 mld

Kryzys drenuje kieszenie krezusów na całym świecie. Według tegorocznego rankingu "Forbes Magazine" majątek najbogatszego człowieka świata Billa Gatesa stopniał o 18 mld dolarów i wynosi 40 mld dolarów. Na drugim miejscu rankingu znalazł się Warren Buffett - jego majątek oceniono na 37 mld dol. (rok wcześniej 62 mld dol.), a na trzecim Meksykanin Carlos Slim - jego aktywa "Forbes" wycenił na 35 mld dol.

d4hwdge

Według "Forbes Magazine" liczba miliarderów wynosi obecnie 793, podczas gdy w ubiegłym roku było ich 1125. Łącznie ich straty oceniane są na ok. 2 bilionów dolarów.

Wydawca magazynu, Steve Forbes, uważa, że raczej niewiele osób będzie współczuć miliarderom, ale sytuacja, w której czołowi pracodawcy - a są nimi z pewnością osoby ze szczytu rankingu - mają kłopoty, nie jest korzystna dla gospodarki.

Listę najbogatszych Polaków znajdziesz w najnowszym wydaniu "Wprost" »

d4hwdge

Podziel się opinią

Share
d4hwdge
d4hwdge