Trwa ładowanie...
d2ejxq7

Bill Gates

Najnowsze informacje
3.9
(13 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Seatlle

d2ejxq7
flickr.com
Źródło: flickr.com

Bill Gates, a właściwie William Henry Gates, to amerykański przedsiębiorca, informatyk oraz współzałożyciel i prezes zarządu firmy Microsoft.

Życiorys

Urodził się w Seattle jako jedno z trzech dzieci Williama H. Gatesa oraz Mary Maxwell Gates. Był bardzo zdolnym dzieckiem, szczególnie w dziedzinach ścisłych. Kiedy miał 13 lat, rozpoczął naukę w prywatnym liceum w Seattle i tam zainteresował się programowaniem. Swoją pasję rozwijał między innymi na komputerze PDP-10, który należał do Computer Center Corporation.

Bill Gates zarobił swoje pierwsze pieniądze już jako nastolatek. Kiedy władze szkoły zabroniły mu i jego kolegom korzystania z PDP-10, ten zaoferował pomoc w wyszukiwaniu błędów w oprogramowaniu w zamian za nieograniczony dostęp do sprzętu. W efekcie Gates i jego koledzy otrzymali propozycję pracy jako programiści udoskonalający kod BASIC. Później, po upadku firmy Computer Center Corporation, zatrudniono go w firmie Information Sciences Inc.

Bill Gates po ukończeniu szkoły rozpoczął naukę na Harvardzie i tam poznał swojego przyszłego wspólnika Steve’a Ballmera. W tym czasie, wraz ze swoim przyjacielem Paulem Allenem, wpadł na pomysł, aby zaproponować firmie MITS zakup interpretera języka BASIC na platformę Altair 8800. Oczywiście Gates nie pracował wtedy nad żadnym interpreterem, ale kiedy firma wyraziła tą propozycją zainteresowanie, postanowił bardzo szybko zająć się opracowaniem tego programu. Gates oraz Allen rozpoczęli pracę nad wspólnym projektem i tak powstała firma Microsoft.

W 2000 roku Bill Gates wraz ze swoją żoną założyli Bill & Melinda Gates Foundation, która zajmowała się uzyskiwaniem środków na stypendia naukowe dla mniejszości oraz pomocą dla chorych ludzi z krajów trzeciego świata. Fundacja ta przeznaczyła również pieniądze na projekt Gates Cambridge Scholarship, realizowany na Uniwersytecie Cambrigde.

Cytaty

  • "640 KB pamięci wystarczy każdemu."
  • "Zjawisko spamu zostanie wyeliminowane w ciągu dwóch lat."
  • "Za 10 do 20 lat będzie można porozumiewać się z komputerem za pomocą głosu."
  • "Nie wydaje mi się, aby za 10 lat gazety wyglądały inaczej. Pewnie będzie w nich więcej linków URL."
  • "Wcale nie chcę być najbogatszym człowiekiem na świecie. Nic dobrego z tego nie wynika."
  • "Najbardziej niezadowoleni klienci to twoje najlepsze źródło informacji."
  • "Niepotrzebny wysiłek to jedna z największych frustracji w pracy."
  • "Jedną z korzyści samozatrudnienia jest dywersyfikacja – masz mniejsze szanse znaleźć się bez pracy, jeśli masz wielu pracodawców, niż gdy masz tylko jednego."
  • "Gdyby produkty, takie samochody i płatki śniadaniowe, podlegały takim samym tendencjom rozwojowym jak komputery osobiste, to średniej wielkości samochód kosztowałby dwadzieścia siedem dolarów, a pudełko płatków centa."

Majątek

W 2017 roku fortunę Billa Gatesa wycenia się na 86 mld dolarów. W skład tego majątku wchodzą nie tylko akcje spółki Microsoft, ale także obligacje i akcje firmy Ecolab czy fundusze private equity.

Życie prywatne

Bill Gates jest żonaty z Melindą Gates, amerykańską filantropką oraz bizneswoman. Para pobrała się w 1994 roku, a dwa lata później przyszło na świat ich pierwsze dziecko – Jennifer Katharine Gates. W 1999 roku urodził się ich syn Rory John Gates, a w 2002 roku druga córka* Phoebe Adele Gates*.

Bill Gates wywodzi się z zamożnej rodziny. Jego matka pracowała w Radzie Zarządzającej Uniwersytetu Waszyngtońskiego i w zarządzie First Interstate Bank, natomiast jego ojciec pełnił funkcję prezesa National City Bank w Seattle. Bill Gates ma młodszą siostrę Libby i starszą siostrę Kristi.

Miejsce w rankingu najbogatszych

Bill Gates od 23 lat zajmuje wysokie pozycje na listach najbogatszych ludzi na świecie, z czego 18 razy uplasował się na miejscu pierwszym. W roku 2017 nie jest inaczej. Jego majątek, wynoszący niemalże 100 mld dolarów, wyniósł go na sam szczyt listy najbogatszych. Tuż za nim, z majątkiem wynoszącym 75,6 mld dolarów, znajduje się Warren Buffet, jeden z największych przedsiębiorców i ekonomistów na świecie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ejxq7
d2ejxq7
d2ejxq7
d2ejxq7