Trwa ładowanie...
d1mlnq3

Warren Buffett

Najnowsze informacje
5.0
(3 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Omaha, Nebraska, Stany Zjednoczone

d1mlnq3
East News
Źródło: East News

Warren Edward Buffet to jeden z największych ekonomistów, przedsiębiorców na świecie, główny akcjonariusz oraz prezes Berkshire Hathaway, spółki zajmującej się ubezpieczeniami. Bardzo często określa się go mianem "legendarnego inwestora" czy "Mędrcy z Omaha", gdyż jego decyzje inwestycyjne zawsze okazywały się trafne i pozwoliły mu zarobić miliardy dolarów.

Życiorys

Warren Buffet urodził się w Omaha, ale w wieku 12 lat przeniósł się do Waszyngtonu wraz z rodzicami. Od najmłodszych lat wykazywał smykałkę do interesów: zajmował się roznoszeniem gazet, polerował samochody, sprzedawał znaczki i piłki golfowe, a nawet kupił akcje spółki Cities Service Preferred oraz 10-akrową działkę w Nebrasce.

Buffet rozpoczął studia w Wharton School na Uniwersytecie Pensylwanii, a później przeniósł się do Columbia Buisness School i tam uzyskał tytuł magistra nauk ekonomicznych. Buffet próbował dostać się na Harvard, jednak go nie przyjęto.

Buffett dorobił się swojego ogromnego majątku dzięki inwestowaniu skoncentrowanemu, które polega na kupowaniu akcji kilku, zazwyczaj od 3 do 8 spółek. Obecnie jest udziałowcem w spółce branży kosmicznej Precision Castpart, wykupił również Heinza i Oriental Trading Co., kontroluje też udziały w Coca-Coli i w koncernie Gillette.

Warren Buffett założył również fundację The Buffett Foundation, której środki przeznaczył m.in. na fundację Billa i Melindy Gatesów.

Cytaty

 • "Nigdy nie próbuję zarabiać na giełdzie. Kupuję z założeniem, że następnego dnia mogą zamknąć giełdę i nie otworzą jej przez pięć lat."
 • "Ryzyko bierze się z nieświadomości swoich poczynań."
 • "Jeśli potrafisz powiedzieć, kim są Twoi bohaterowie, będę mógł powiedzieć, co osiągniesz w życiu."
 • "Bogata osoba powinna zostawić swoim dzieciom wystarczająco, aby coś robić, ale nie wystarczająco, aby nie robić nic."
 • "Mądry zaczyna od rzeczy, które głupiec robi na końcu."
 • "Na swoją dobrą opinię musimy pracować 20 lat. Wystarczy pięć minut, by ją utracić."
 • "Nigdy nie inwestuj pieniędzy w biznes, którego nie rozumiesz."
 • "Większość ludzi zaczyna się interesować akcjami, kiedy robią to wszyscy inni. Cały wic polega na tym, by zrobić to, kiedy nikt inny nie jest zainteresowany. Nie da się kupić czegoś popularnego i dobrze na tym wyjść."
 • "Dużo lepiej jest kupić wspaniałą firmę za przeciętną cenę, niż przeciętną firmę za wspaniałą cenę."
 • "Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy. Zasada nr 2: Zawsze pamiętaj o zasadzie nr 1."
 • "Kamieniem węgielnym naszego stylu inwestowania jest ospałość granicząca z gnuśnością."

Majątek

Fortuna Warrena Buffetta wynosi w 2017 roku 75,5 mld dolarów. Składają się na nią zarówno udziały w firmie Berkshire Hathaway, jak i udziały w m.in. Precision Castparts, Phillips 66, H.J. Heinz Co, Oriental Trading Co., NV Energy. Część tego majątku jest stale pomniejszana i przeznaczana na cele charytatywne.

Życie prywatne

Warren Buffet ożenił się z Susan Buffet w 1952 roku. Był z nią do 2004 roku, czyli do chwili jej śmierci. Susan Buffet zmarła na raka jamy ustnej po długim i ciężkim leczeniu. Buffet ożenił się po raz drugi w 2006 roku z Astrid Menks.

Warren Buffett ma trójkę dzieci: muzyka Petera Buffetta, biznesmena Howarda Grahama Buffetta i filantropkę Susan Alice Buffett.

W wolnych chwilach Warren Buffet czyta książki i gra w brydża. Nie podąża za technologią i woli korzystać z telefonu z klapką niż ze smartfona.

W 2012 roku zdiagnozowano u niego raka prostaty.

Miejsce w rankingu najbogatszych

Warren Buffet w 2017 roku uplasował się na drugim miejscu na liście najbogatszych ludzi świata. Wyprzedził go jedynie światowy gigant przemysłu informatycznego, Bill Gates.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mlnq3
d1mlnq3
d1mlnq3
d1mlnq3