Trwa ładowanie...
d29ybk7

KSG Agro prognozuje 20 mln USD zysku netto w '11 (opis)

06.04. Warszawa (PAP) - KSG Agro, spółka z sektora rolniczego w środkowo-wschodniej Ukrainie, która na początku maja zamierza zadebiutować na GPW, prognozuje, że w tym roku jej...

Share
d29ybk7

06.04. Warszawa (PAP) - KSG Agro, spółka z sektora rolniczego w środkowo-wschodniej Ukrainie, która na początku maja zamierza zadebiutować na GPW, prognozuje, że w tym roku jej zysk netto wzrośnie do 20 mln USD - poinformował na środowej konferencji prasowej Sergii Mazin, prezes spółki. Do 2015 r. spółka chce podwoić efektywność operacyjną gruntów uprawnych, a do 2016 r. zwiększyć areał do 150 tys. ha .

Mazin poinformował też, że w tym roku EBITDA ma wzrosnąć do 24 mln USD, a przychody do 27 mln USD.

"Rewaluacja aktywów biologicznych wyniesie 25 mln USD" - powiedział.

W 2010 r. KSG Agro zanotowała zysk netto w wysokości 10,05 mln USD w porównaniu z 2,55 mln USD w roku 2009. Przychody wzrosły rdr do 15,63 mln USD z 13,79 mln USD.

d29ybk7

KSG Agro spodziewa się w 2011 r. większych zbiorów niż rok wcześniej.

"Mamy ku temu wszelkie przesłanki. Sprzyjała nam pogoda, zwłaszcza słaba zima i delikatne przejścia między porami roku. Dzięki temu zachowaliśmy większość zasiewów, które dodatkowo są w dobrym stanie" - powiedział Mazin.

W 2010 r. spółka zebrała ponad 3 t/ha pszenicy, ponad 2 t/ha jęczmienia oraz blisko 2 t/ha słonecznika.

KSG Agro dysponuje obecnie areałem o powierzchni 33.700 ha. Do 2016 r. zamierza zwiększyć bank ziemi do 150 tys. ha.

d29ybk7

"Już teraz podpisaliśmy umowę, która daje nam możliwość zwiększenia obszaru upraw o kolejnych 10.360 ha. Spodziewamy się, że jej finalizacja nastąpi do końca sierpnia. W całym 2011 r. zwiększymy areał o ok. 20 tys. ha" - powiedział prezes spółki.

"Na Ukrainie od kilku lat obowiązuje moratorium na zakup ziemi, dlatego podstawowym scenariuszem jest dzierżawa tych obszarów od osób prywatnych. Tworzymy fundusz, w którym gromadzimy środki na ewentualny wykup tej ziemi, jeśli sytuacja prawna się zmieni. Jednak na razie jedynie 25 proc. właścicieli byłoby zainteresowanych sprzedażą swoich gruntów, więc bardziej opłacalne są długoletnie umowy dzierżawy" - dodał.

Mazin poinformował, że w planach znajduje się także podwojenie efektywności operacyjnej gruntów, która obecnie wynosi średnio 350 USD/ha.

"Osiągniemy to przy pomocy czterech czynników: poprzez wzrost efektywności upraw, rozszerzenie skali naszej działalności, wzrost obszarów nawadnianych do 5 tys. ha oraz wzrost udziału segmentu sektora warzywnego w ogólnych przychodach spółki do 10 proc." - powiedział.

d29ybk7

Mazin poinformował, że produkcja warzyw i owoców charakteryzuje się wyższymi marżami niż produkcja surowców rolnych. W 2010 r. spółka obsadziła warzywami 0,2 proc. całego areału ziemi, co przyniosło 2 proc. przychodów.

"W segmencie warzyw osiągamy 10 razy większy zysk z jednego ha niż w przypadku roślin oleistych. Na Ukrainie ten rynek jest rozdrobniony i wykazuje tendencję wzrostową, dlatego jest dla nas bardzo atrakcyjny. Z tego powodu chcemy zwiększyć pojemność magazynową i kupić linie do obróbki warzyw. W 2011 r. zwiększymy trzykrotnie powierzchnie upraw warzyw z 56 ha do 154 ha. Rozpoczniemy również uprawę kartofli" - powiedział.

Dodał, że KSG Agro nie jest na razie zainteresowana tworzeniem infrastruktury do przetwórstwa warzyw i zamierza w dalszym ciągu stosować w tym przypadku outsourcing.

"Zakłady przetwórcze na Ukrainie wykorzystują obecnie jedynie 30-50 proc. swoich mocy produkcyjnych, dlatego bardziej korzystne jest zlecanie im tego typu działań" - powiedział prezes.

d29ybk7

KSG Agro ma natomiast w planach rozpoczęcie produkcji makaronów.

"Wartość rynku mącznego na Ukrainie sięga 1,5 mld USD. Nie uległ on na razie segmentacji i brak na nim dużego gracza. Jest to nisza, której się przyglądamy" - powiedział Mazin.

W prospekcie emisyjnym zapisano, że zarząd spółki nie będzie w średnim okresie rekomendował WZA wypłaty dywidendy od wypracowanych zysków.

"W czasie najbliższych 3-5 lat cały zysk zamierzamy przeznaczać na inwestycje w rozwój firmy" - skomentował na konferencji prezes.

d29ybk7

Oferta KSG Agro obejmuje do 4.925.500 nowych akcji o wartości nominalnej 0,01 USD za akcję. W przypadku zakupu wszystkich udziałów przez inwestorów, po podwyższeniu kapitału, stanowić one będą 33 proc. kapitału w spółce. Cena maksymalna akcji w ofercie wynosi 26 zł.

Spółka chce pozyskać z emisji akcji blisko 40,9 mln USD netto (121 mln zł). Środki te sfinansują zakup 20 tys. ha gruntów, zasilą kapitał obrotowy oraz pomogą zrealizować inwestycje kapitałowe w poszczególnych segmentach działalności spółki.

Cena ofertowa oraz ostateczna liczba akcji w każdej z transz zostanie podana 15 kwietnia. Zapisy w transzy inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych będą przyjmowane od 15 do 19 kwietnia 2011.

KSG Agro planuje zadebiutować na GPW ok. 5 maja. (PAP)

jow/ jtt/

d29ybk7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29ybk7
d29ybk7