Kto nas wozi taksówkami? Zaskakujące wyniki badań
Nikogo już nie dziwi obecność obcokrajowca za kierownicą polskiej taksówki. Od razu jednak nasuwa się pytanie, czym zajmowali się w przed przyjazdem do Polski. Najnowsze badanie pokazuje, że są to osoby ze sporym doświadczeniem za kółkiem.
15.04.2024 11:55
Badanie przeprowadzone w marcu 2024 roku, przez platformę do zamawiania przejazdów FREENOW wskazuje, że taksówkarzami w Polsce są często osoby posiadające spore doświadczenie za kierownicą. 22 proc. z nich było w swoich rodzinnych krajach kierowcami taksówek, 20 proc. dostawcami w transporcie, 6 proc. kurierami i 2 proc. kierowcami autobusu lub tramwaju. Dlatego, po przyjeździe do Polski, ponad połowa badanych wskazuje, że zawód taksówkarza był ich pierwszym wyborem.
Do podjęcia tej profesji zachęciła ich również elastyczność godzin pracy (czynnik wskazany przez 77 proc. badanych), a także zamiłowanie do prowadzenia samochodu i możliwość poznawania nowych ludzi (43 proc. respondentów). 1 na 5 badanych wskazał też pracę taksówkarza jako dobrą okazję do uczenia się języka polskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie
Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce
Co sprawiło, że kierowcy ci zdecydowali się przyjechać do naszego kraju? Kluczowymi powodami była możliwość znalezienia lepszej pracy i perspektywa wyższych zarobków (52 proc.), chęć wyemigrowania do Polski z sympatii do naszego kraju (32 proc.), a także trwająca wojna lub inna sytuacja polityczna w kraju pochodzenia (31proc.). Warto zauważyć, że ponad połowa respondentów to jedyni żywiciele swoich rodzin.
Badani zostali zapytani również o emocje, jakie towarzyszą im w codziennej pracy. Blisko połowa badanych potwierdziła, że czuje się akceptowanymi w Polsce, ale też niemal 4 na 10 zwróciło uwagę, że w trakcie pracy zdarzyło im się doświadczyć niechęci ze strony pasażerów, a nawet agresji ze względu na swoje pochodzenie.
Respondenci wskazali także swoje plany na przyszłość. Ponad 6 na 10 z nich zamierza kontynuować pracę jako taksówkarz, a blisko połowa chciałaby także rozwinąć własny biznes. Niektórzy myślą również o tym, by się przebranżowić (13 proc.) lub kontynuować swoją edukację w Polsce (9 proc.). Co ciekawe, ponad połowa respondentów posiada wykształcenie wyższe, a tylko 2 proc. podstawowe.
Utrata pracy jako kierowcy taksówki byłaby sporym utrudnieniem dla wielu badanych. Dla 65 proc. wiązałoby się to z koniecznością znalezienia innej pracy w Polsce, a dla niemal co piątej osoby byłoby to równoznaczne z brakiem perspektyw na zarobek. 5 proc. rozważałoby z kolei powrót do swojego kraju.