Trwa ładowanie...
deutsche welle
27-12-2013 08:19

"Kto płaci mniej niż 8,50 za godzinę jest draniem"

Niemieckie związki zawodowe przeciwne są jakimkolwiek odstępstwom od minimalnych stawek ustawowych. Kto płaci mniej niż 8,50 za godzinę jest draniem - twierdzi szef DGB

"Kto płaci mniej niż 8,50 za godzinę jest draniem"Źródło: © Syda Productions - Fotolia.com
dcpl8ib
dcpl8ib

- Kto płaci mniej niż 8,50 za godzinę, ten jest draniem - twierdzi szef dachowego zrzeszenia niemieckich związków zawodowych DGB Michael Sommer.

Związki nie popuszczą

Zapowiedział on, że związki będą ściśle nadzorować płacenie ustawowych, minimalnych stawek i będą udaremniać ignorowanie regulacji w tej sprawie, jakie zawarte zostały w umowie koalicyjnej nowego niemieckiego rządu.

Reprezentacja pracobiorców kategorycznie odrzuca jakiekolwiek odstępstwa od tej reguły, których domagają się zrzeszenia pracodawców.

- Ustawowe płace minimalne wchodzą w życie 1 stycznia 2015 r. i będziemy na to bardzo zważać - powiedział szef DGB w rozmowie z agencją prasową dpa. - To muszą pamiętać wszyscy pracodawcy-dranie, którzy są przekonani, że będą mogli się od tego wymigać - dodał.

dcpl8ib

Wielkim sukcesem związków zawodowych określił on to, że stawka 8,50 euro będzie obowiązywać także w wynagrodzeniach tzw. mini-jobs, czyli stosunków pracy o maksymalnym miesięcznym zarobku 450 euro, za które nie uiszcza się składek socjalnych.

Pracodawcy domagają się odstępstw

Pracodawcy, w których imieniu zabrał głos szef Niemieckiego Zrzeszenia Pracodawców Ingo Kramer obstaje jednak przy tym, aby dla określonych grup pracowników nie obowiązywały stawki minimalne.

- Ludzie, którzy jeszcze nigdy w życiu nie pracowali, młodzież bez skończonych szkół, długotrwale bezrobotni czy ludzie bez jakichkolwiek kwalifikacji będą mieli częstokroć problemy, by gdziekolwiek znaleźć pracę, jeżeli trzeba im będzie płacić stawkę godzinną 8,50 euro - zastrzegał Kramer.

dcpl8ib

W odniesieniu do tych grup pracowników potrzebne będą osobne regulacje, twierdzi szef BDA, zaznaczając, że generalnie "przede wszystkim w nowych niemieckich landach regulacja ta wyhamuje postępy na rynku zatrudnienia".

Kość niezgody między SPD i chadekami

Zasadniczo piopiera on tryb postępowania ustalony przez CDU/CSU i SPD w trakcie rozmów koalicyjnych. Ustawowa regulacja ma zostać dopracowana na drodze dialogu pracodawców i pracobiorców.

- W ramach tego dialogu ustali się niezbędne zróżnicowania, plany stopniowego wprowadzania tych wynagrodzeń i odstępstwa. Dopiero wtedy powstaną rozwiązania nadające się do wdrożenia w praktyce - twierdzi Kramer.

dcpl8ib

Lepsze płace dla zagranicznych pracobiorców

Ustalenia w ramach umowy koalicyjnej odnośnie płac minimalnych były bowiem tylko ogólne i wstępne. Przede wszystkim szef bawarskich chadeków Horst Seehofer domaga się wyjątków dla określonych grup pracowników, jak emeryci, stażyści czy robotnicy sezonowi. Federalna minister pracy i spraw socjalnych Andrea Nahles z SPD odstępstwa takie jednak kategorycznie odrzuca.

Zgodnie z umową koalicyjną najpóźniej do roku 2017 w całej Republice Federalnej ma obowiązywać ustawowa płaca minimalna w wysokości 8,50 euro.

Jest to kwestia dotycząca także m.in. setek tysięcy pracowników sezonowych z innych państw UE, którzy przyjeżdżają do Niemiec czy pracowników zagranicznych firm, którzy są delegowani do pracy w Niemczech lub pracują w RFN na podstawie umowy o dzieło.

dcpl8ib

Także ich dotyczyć będą minimalne płace ustawowe, by zapobiegać dumpingowi płac na niemieckim rynku zatrudnienia.

dpa / Małgorzata Matzke
red.odp.: Bartosz Dudek

dcpl8ib
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcpl8ib

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj