Trwa ładowanie...
d3ei460

Kujawsko-Pomorskie/ Powstanie system elektronicznej administracji

Blisko 7,2 mln zł kosztować będzie wdrożenie tak zwanej e-administracji w województwie kujawsko-pomorskim. W ramach przedsięwzięcia w pełni zinformatyzowany zostanie m.in. obieg dokumentów między gminami.

Share
d3ei460

Zgodnie z zapowiedzią samorządu województwa kujawsko-pomorskiego dzięki systemowi elektronicznej administracji usprawniona zostanie komunikacja między instytucjami samorządu terytorialnego w regionie. Projekt ma też ułatwić załatwianie urzędowych spraw oraz dostęp do informacji przedsiębiorcom i mieszkańcom województwa.

W ramach przedsięwzięcia, oprócz oprogramowania umożliwiającego elektroniczny obieg dokumentów, powstanie również regionalny portal do interaktywnej komunikacji pomiędzy urzędami i mieszkańcami oraz tak zwany e-urząd, czyli wojewódzka platforma wymiany informacji.

"W systemie będzie ona pełniła funkcję swoistej centrali telefonicznej, w której zostaną skatalogowane wszystkie usługi sieciowe oferowane przez partnerów projektu" - przekazała rzeczniczka marszałka województwa Beata Krzemińska.

We wdrażaniu e-administracji udział weźmie 149 partnerów - samorządów lokalnych z całego regionu oraz instytucji (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy i Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Toruniu).

d3ei460

Prace związane z instalacją oprogramowania i urządzeń do obsługi e-projektu zakończą się w październiku. Do tego czasu odbędą się też szkolenia pracowników.

Oprócz elektronicznego systemu administracji, w regionie kujawsko-pomorskim powstaje także System Informacji Przestrzennej (SIP), który polega na "przeniesieniu różnego rodzaju danych przestrzennych (map, zdjęć lotniczych, planów zagospodarowania przestrzennego) do postaci cyfrowej oraz udostępnieniu ich w przystępnej formie innym podmiotom oraz mieszkańcom".

"Do tej pory system wdrożono w 11 powiatach. W kwietniu, kiedy zakończy się jego budowa, w sieci znajdzie się 142 urzędów administracji publicznej" - powiedziała Krzemińska.

Zarówno SIP, jak i e-administracja są częścią wartego ponad 40 mln zł projektu "Infostrada Kujaw i Pomorza - usługi w zakresie e-Administracji i Informacji Przestrzennej", realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wysokość wsparcia z Unii Europejskiej to 32 mln zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3ei460

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ei460
d3ei460