Trwa ładowanie...
d2e6b69

KUKE: Eksport wzrósł o 5,7% r/r we wrześniu, zwiększy się o 8,7% w całym roku

Warszawa, 04.11.2015 (ISBnews) - Eksport z Polski wyniósł 15,285 mld euro we wrześniu i był więc o 19,7% większy od notowanego w sierpniu i jednocześnie o 5,7% większy r/r, wynika z szacunków Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w sierpniu oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych. Korporacja oczekuje wzrostu eksportu o 8,7% r/r do 172,4 mld euro w całym roku. Miesiąc temu KUKE oczekiwało wzrostu o 10% w całym 2015 r.

Share
d2e6b69

"Liczony w złotych eksport wyniósł 64,472 mld, tj. o 20,4% więcej niż w sierpniu i równocześnie o 6,4% więcej niż przed dwunastoma miesiącami" - czytamy w komunikacie.

KUKE wskazuje, że wrześniowy skok obrotów eksportowych jest zjawiskiem typowym, niejako odreagowaniem niższej sprzedaży z sierpnia. W drugiej połowie wakacji zazwyczaj dominują spadki sprzedaży, związane z mniejszą aktywnością handlu oraz efektem przechodzenia przez część producentów dorocznych przeglądów ciągów technologicznych (podczas których produkcyjną część załogi wysyła się na urlop)
.

"Przed rokiem we wrześniu sprzedaż eksportowa uległa zwiększeniu w stosunku do sierpniowej o 23,1%. Tegoroczny wzrost okaże się nieco mniejszy. Będzie to związane m.in. z innym niż zazwyczaj przebiegiem procesów produkcyjnych w miesiącach wakacyjnych. Tym razem spora część urlopów i wzmiankowanych wyżej konserwacji ciągów technologicznych przypadła jeszcze w lipcu. W konsekwencji lipiec prezentował się gorzej niż zazwyczaj, a sierpień lepiej. Na taki obrót spraw wskazują wrześniowe wyniki przemysłu i dane o obrotach handlu hurtowego. W konsekwencji roczna dynamika eksportu mogła okazać się nieco niższa od notowanej w sierpniu. W miejsce 8,6% pojawi się w statystykach 5,7%" - czytamy dalej.

d2e6b69

Wyniki eksportu z pierwszych ośmiu miesięcy roku bieżącego, systematycznie okazywały się lepsze od oczekiwanych (poza anormalnie niskim lipcem), podano również.

"Według statystyk Narodowego Banku Polskiego, eksport w okresie I - VIII 2015 wyniósł 111 955 mln euro okazując się o 8,6% większym niż w analogicznym okresie roku ubiegłego" - czytamy w informacji.

W ostatnich miesiącach sprzyja nam słaba wycena euro względem dolara, słabnące euro poprawiło bowiem pozycję konkurencyjną wielu wytwórców z Unii Europejskiej. Wraz ze wzrostem tamtejszej produkcji eksportowej, zwiększył się popyt na dostawy dóbr zaopatrzeniowych realizowanych z Polski, podkreśla KUKE.

"W tym samym czasie nasze dobra zaopatrzeniowe i konsumpcyjne istotnie zyskały na konkurencyjności w stosunku do sprowadzanych z dalekiego wschodu - zwłaszcza z Chin. Oczekuje się jednak, że ostatnie niepokoje na rynku finansowym Chin mogą w najbliższych miesiącach nieco spłycić popyt konsumpcyjny i inwestycyjny generowany przez Chiny. W konsekwencji zmniejszeniu może ulec tempo wzrostu naszego eksportu (zwłaszcza w zakresie dóbr zaopatrzeniowych używanych przez producentów z krajów Starej Unii)" - czytamy dalej.

d2e6b69

Korporacja oczekuje, że w okresie wrzesień-listopad 2015 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 9% w euro, a w wymiarze złotowym o 9,7%. Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2015 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 172,4 mld euro, co stanowić będzie wynik o 8,7% wyższy niż w roku 2014, podano także.

"W ujęciu złotowym eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 718,9 mld, co odpowiadać będzie wzrostowi o 8,3% w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2014. Utrzymanie dobrej dynamiki eksportu opierać się będzie na stopniowej poprawie koniunktury na rynku europejskim, a w roku 2016 również na długo oczekiwanej normalizacji sytuacji u naszych wschodnich partnerów" - wskazuje KUKE.
W związku z tym KUKE spodziewa się, że w roku 2016 dynamika eksportu pozostawać będzie wysoka, na poziomie 9,1% w statystykach prowadzonych w euro. Oznaczać to będzie wypracowanie sprzedaży zagranicznej sięgającej 188 mld euro. W statystykach złotowych eksport w roku 2016 prognozowany jest na 753,9 mld, co oznaczać będzie wynik o 4,9% wyższy niż w roku 2015.

(ISBnews)

d2e6b69

Podziel się opinią

Share
d2e6b69
d2e6b69