Kulczykowie kupują kultowy dom towarowy Solorza. W grę wchodzi rozbiórka Solpolu
Noho Investment, krakowska spółka deweloperska, w której większość udziałów ma fundacja Kulczyków, zamierza kupić dom towarowy Solpol we Wrocławiu. Należący do Solorza-Żaka postmodernistyczny obiekt powstał na początku lat 90. Jedną z opcji jest jego rozbiórka. Aktywiści miejscy liczą jednak na co innego - podała "Gazeta Wyborcza".
Lata świetności Solpolu dawno minęły. Od kilkunastu lat we Wrocławiu trwa dyskusja, co zrobić z tym — kiedyś kultowym — obiektem zlokalizowanym w ścisłym centrum miasta, w pobliżu Rynku przy ul. Świdnickiej. Bo swojej pierwotnej funkcji handlowej w zasadzie już nie pełni.
Postmodernistyczny dom towarowy Zbigniew Solorz-Żak postawił w latach 1992-1993. Na początku XXI w. jego znaczenie zaczęło maleć wraz z ofensywą galerii handlowych. "Blask", tyle że fleszy, odzyskał na dwa lat, gdy telewizja Polsat kręciła w jego piwnicy reality show "Bar", który otworzył drogę do kariery Dorocie Rabczewskiej, czyli Dodzie.
Mieszkańcy Wrocławia, jak pisze portal Noizz, dom nazywają "najpiękniejszym z brzydkich" budynków. Magistrat w sierpniu wydał pozwolenie ws. rozbiórki Solpolu. Powstała wówczas petycja, by obiekt uchronić od wyburzenia, pod którym podpisało się 274 osoby związane z architekturą.
Z doniesień "Gazety Wyborczej" wynika jednak, że kultowy dom towarowy może niedługo znaleźć nowych właścicieli. To krakowska spółka deweloperska Noho Investment, której większość udziałów ma fundacja należąca do Grażyny, Dominiki i Sebastiana Kulczyków. Jakie deweloper ma plany wobec Solpolu?
Kulczykowie przejmują Solpol od Solorza-Żaka
"Rafał Kula z Noho Investment przyznaje, że w najbliższym czasie faktycznie może dojść do kupna Solpolu. Transakcja ma być dokończona za kilka tygodni, muszą jednak zostać spełnione warunki ustalone we wstępnej umowie ze sprzedawcą" - czytamy w gazecie.
Omikron w Polsce. Czy handel zniesie więcej obostrzeń?
- Jeżeli rzeczywiście kupimy tę nieruchomość, będziemy się zastanawiać nad wyburzeniem - przyznał "Wyborczej" Rafał Kula. Szczegółów ("poufnych") na temat transakcji jednak nie podaje. Wiadomo na razie tyle, że do sprzedaży może dojść na przełomie lutego i marca.
Czy Solpol nadaje się na zbytek?
Deweloper zainteresowany kupnem Solpolu rozważa rozbiórkę obiektu, ale odwieść od tego pomysłu postarają się lokalni aktywiści miejscy. Dodajmy, że przed Naczelnym Sądem Administracyjnym toczy się sprawa o wpisanie budynku do rejestru zabytków.
Jak podaje gazeta, NSA zajmuje się losem Solpolu, bo "Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia wcześniej odwołało się od negatywnej decyzji poprzedniej wojewódzkiej konserwatorki zabytków do ministra kultury, a potem do wojewódzkiego sądu administracyjnego".
- Rodzina Kulczyków jest znana ze swojej działalności społecznej. Grażyna Kulczyk jest promotorką kultury i kolekcjonerką sztuki współczesnej, a Sebastian Kulczyk jest partnerem prestiżowych Paszportów "Polityki". Mam nadzieję, że zdecydują się zachować tak wyjątkowy obiekt jak Solpol — powiedział "GW" Marek Karabon z TUMW.
Rafał Kula z Noho Investment przyznaje, że gmach to pamiątka ustrojowej transformacji. Nie zgadza się jednak z opinią, że budynek powinien być uznany za zabytek. - Zabytek to coś ponadczasowego. Coś, co będzie zaskakiwać swoim wyglądem i za 50, i za 100 lat. W Solpolu takiego rodzaju architektury nie widzę - stwierdził w rozmowie z "GW".