Kup butelkę i zarób krocie

Szykuje się szansa na dwukrotny zarobek! Wszystko przez nową ustawę o opakowaniach. Wprawdzie piwo będzie droższe, jednak dodatkowy koszt będzie można odzyskać z nawiązką.

Kup butelkę i zarób krocie
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Szykuje się szansa na sto procent zysku! Wszystko przez nową ustawę o opakowaniach. Wprawdzie piwo będzie droższe, lecz dodatkowy koszt będzie można odzyskać z nawiązką.

Od nowego roku zacznie obowiązywać nowa ustawa o opakowaniach, która może spowodować, że kaucja za butelki wzrośnie o 100 proc.! Jak twierdzi w "Metrze" Danuta Gut, dyrektor Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego, dzisiaj wynosi ona 35 groszy, podczas gdy wyprodukowanie butelki kosztuje 60-70 groszy. I tyle musi wynosić kaucja, żeby obieg butelki wszystkim stronom się opłacił.

Taka sytuacja może być dobrym pomysłem na zarobienie znacznych pieniędzy. Inwestor pan Jacek zastanawia się nad skupowaniem szklanych butelek, a potem odsprzedażą ich z dwukrotnym przebiciem po 1 stycznia.

- Dowiedziałem się o ustawie, spojrzałem na dwie szklane butelki, które miałem wyrzucić... i mnie olśniło. Przecież wystarczy kupić teraz butelki po 35 groszy, a potem sprzedać za 70 groszy. 100-procentowy zysk - cieszy się inwestor, po czym pół żartem, pół serio dodaje: - Może wycofać kapitał z giełdy i zainwestować w butelki?

W sukurs przyjdą mu nowe przepisy tej ustawy. Do tej pory sprzedawcy odmawiali przyjmowania wszystkich szklanych butelek, przyjmując tylko te, które kupiliśmy w danym sklepie. Żądali przy tym okazania paragonu, który jednoznacznie poświadczał, czy kupiliśmy dane piwo w tym sklepie czy nie. Wszystko dlatego, że hurtownie nie wezmą od nich więcej butelek.

Po 1 stycznia to się zmieni. Klient będzie mógł oddać butelki w każdym sklepie i to bez okazywania paragonu.

Zgodnie z nowymi przepisami firmy, których produkty sprzedawane są w szklanych opakowaniach, muszą doprowadzić do recyklingu co najmniej 60 proc. butelek. Inaczej będą płacić wysokie kary. Rozwiązaniem tego problemu jest podpisanie przez branżę piwną porozumień. Mowa o porozumieniach lokalnych z władzami województw oraz centralnych z resortem środowiska. Porozumienia te mają określić wszystkie zasady obiegu butelek zwrotnych. Skończyć się może tym, że producenci piwa będą wymieniali się butelkami między sobą.

Na polskim rynku może być 390 milionów butelek zwrotnych po piwie. Butelka może być napełniana piwem nawet 20 razy. W Polsce jest to średnio 12-13 razy. Branża chciałaby, żeby jak najwięcej butelek do niej wracało, gdyż w przeciwnym razie musi wydawać rocznie po kilkadziesiąt milionów złotych na nowe opakowania, zamiast po prostu... je umyć.

Pamiętajmy jednak o innym efekcie wprowadzonej ustawy - nowe podwyższone opłaty spowodują, że piwo będzie droższe, a to już niektórym może nie przypaść do gustu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (621)