Trwa ładowanie...
oszustwo

Kupiłeś coś w tym sklepie internetowym? Zgłoś się na policję

W ciągu kilku tygodni udało im się oszukać kupujących na kilkaset tysięcy złotych. Na szczęście tym razem policja stanęła na wysokości zadania.
Share
Kupiłeś coś w tym sklepie internetowym? Zgłoś się na policję
Źródło: Facebook
d10b8ga

Sklep internetowy markowystyl.pl powstał w połowie października. Dla części internautów od razu wyglądał podejrzanie, gdyż oferował markowe ubrania (Tommy Hilfiger czy Giorgio Armani) w bardzo atrakcyjnych cenach. Miały one pochodzić, rzekomo, bezpośrednio z fabryk produkujących na zlecenie znanych firm. Niskie ceny nie tylko skusiły sporo osób, ale także zainteresowały policję, która tym razem szybko interweniowała, co nie jest regułą w podobnych wypadkach. Przypomnijmy, że słynny ostatnio retrobut.pl długo zwodził klientów nim ktokolwiek podjął interwencję, a jego właściciele ukrywają się gdzieś w Azji.

Schemat oszustwa sklepu markowystyl.pl był identyczny - w internecie oferował on markowe produkty w bardzo niskich cenach, ale nie zamierzał ich dostarczać. Policja nie znalazła żadnych towarów (ani magazynu). Chodziło tylko o zdobycie pieniędzy naiwnych internautów.

Sklep, według policji, zaczął działalność 16 października (a prowadząca go spółka VIP Brand Import&Distribution została, wg „Gazety Wyborczej” założona 16 września), jego siedzibą był zwykły blok mieszkalny. Przez 3 tygodnie działalności markowystyl.pl zdążył oszukać sporo osób – w momencie zatrzymania jego właścicieli (7 listopada), na kontach odnotowano 400 tysięcy złotych obrotu. Banki, na wniosek policji, zablokowały już 175 tysięcy złotych na poczet ewentualnych zadośćuczynień dla poszkodowanych.

d10b8ga

Zatrzymani to dwaj mężczyźni z Krakowa w wieku 25 i 23 lata. Obaj usłyszeli zarzut oszustwa, a jeden z nich został aresztowany na trzy miesiące, podczas gdy drugi znajduje się pod policyjnym nadzorem. Satysfakcję z zatrzymania wyrażali na facebookowym profilu sklepu klienci. Z kolei na profilu antymarkowysklep.pl ofiary naciągaczy dzielą się radami co do sposobu dalszego postępowania. Zgodnie z prośbą policji, namawiają się nawzajem do zgłaszania na komisariaty.

"WSZYSTKIE OSOBY OSZUKANE, POWINNY JAK NAJSZYBCIEJ ZGŁOSIĆ SIĘ DO NAJBLIŻSZEGO KOMISARIATU POLICJI W SWOIM MIEŚCIE I ZŁOŻYĆ ZEZNANIA W SPRAWIE. Im szybciej to zrobicie, tym szybciej ruszy proces. Jeżeli sprawcy przyznają się do winy - proces odbędzie się zaocznie. Jeśli jednak będą się wypierać, będziemy musieli zjawić się na procesie w Krakowie - oczywiście zwrócone nam zostaną później koszty dojazdów. Wszystko zależy też od tego, czy panowie będą wypłacalni. Jeśli tak - odzyskamy pieniądze w całości. Jeśli nie, to po rozprawie, będziemy musieli złożyć pozew o proces zbiorowy, którego wygraną mamy w kieszeni! Zatem szybko lećcie do swoich komisariatów i czekajcie na info z prokuratury w Krakowie - prawdopodobnie zaraz po nowym roku, gdyż cały proces przygotowawczy trwa zazwyczaj około dwóch miesięcy" - napisała osoba prowadząca profil antymarkowysklep.pl (pisownia oryginalna)

Na oszustwo można było się nabrać – każdy z nas szuka możliwie najlepszej okazji w internecie czy poza nim, a markowystyl.pl był szeroko reklamowany. Dlatego zawsze warto pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania, szczególnie jeśli chodzi o bardzo duże przeceny w internetowych sklepach.

d10b8ga

Podziel się opinią

Share
d10b8ga
d10b8ga