Kupiłeś przeterminowany produkt? Oto co powinieneś zrobić
Chociaż sprzedaż przeterminowanych produktów jest niedozwolona, czasem zdarza się, że na sklepowych półkach można znaleźć artykuły po terminie ważności. Co zrobić, jeśli kupimy taki produkt?
05.04.2024 | aktual.: 05.04.2024 19:51
Jak informuje "Fakt", w przypadku znalezienia przeterminowanego produktu jeszcze w sklepie, warto oddać go pracownikowi. Natomiast jeśli datę ważności przeczytamy dopiero w domu, sklep ma obowiązek przyjąć zwrot przeterminowanego produktu i oddać za niego pieniądze. Wystarczy, że pokażemy paragon fiskalny z datą zakupu danego produktu.
Jeżeli data na paragonie jest późniejsza od daty końcowej przydatności produktu do spożycia, wtedy sklep nie może nie oddać nam pieniędzy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie
Co zrobić z przeterminowanym produktem?
W przypadku braku paragonu procedura zwrotu pieniędzy będzie nieco dłuższa. UOKIK zaznacza, że w takich przypadkach dobrze jest mieć zapis transakcji z karty debetowej bądź kredytowej, który będzie dowodem na zakupy w danym sklepie i informacją o dacie transakcji.
W sytuacji, gdy nie mamy paragonu i płaciliśmy gotówką, niezbędne będzie poszukanie świadka, z którym np. robiliśmy zakupy. Wówczas zwrot pieniędzy będzie możliwy.
Jak tłumaczy "Fakt", sprzedaż przeterminowanej żywności jest niedozwolona i grozi karami dla sklepu. Inspekcje, takie jak UOKiK, Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych czy Sanepid, mogą nałożyć na sprzedawców grzywny. Kary najczęściej wynoszą po kilka tysięcy zł. Ich wysokości zależy od skali niebezpieczeństwa spożycia przeterminowanego produktu oraz od tego, ile czasu minęło od przekroczenia daty przydatności.