Trwa ładowanie...
d1c0ls2

Kurs walutowy najskuteczniejszym kanałem transmisji monetarnej w Polsce - raport NBP

02.12. Warszawa (PAP) - Najbardziej skutecznym kanałem transmisji monetarnej w Polsce jest kanał kursu walutowego. Efektywność tego kanału zmniejsza się jednak trwale pod wpływem...

d1c0ls2
d1c0ls2

02.12. Warszawa (PAP) - Najbardziej skutecznym kanałem transmisji monetarnej w Polsce jest kanał kursu walutowego. Efektywność tego kanału zmniejsza się jednak trwale pod wpływem szoków strukturalnych i zmienia się cyklicznie zgodnie z przebiegiem cyklu koniunkturalnego - wynika z raportu "Mechanizm Transmisji Polityki Pieniężnej w Polsce. Co wiemy w 2011 roku?" przygotowanego przez Instytut Ekonomiczny NBP.

"Badanie efektywności mechanizmu transmisji monetarnej w Polsce wskazuje, że najbardziej skutecznym kanałem jest kanał kursu walutowego. Efektywność tego kanału zmniejsza się trwale pod wpływem szoków strukturalnych i zmienia się cyklicznie zgodnie z przebiegiem cyklu koniunkturalnego. Szokiem strukturalnym była zmiana reżimu kursowego (upłynnienie kursu złotego). Efektywność kanału kursowego po dwóch latach od zmiany reżimu spadła o połowę. Natomiast szokiem zaburzającym koniunkturę było wejście Polski do UE (przy niezmienionym reżimie kursowym), co spowodowało jedynie przejściowe zaburzenia efektywności tego kanału" - napisano w raporcie.

"Z kolei kryzys finansowy wyraźnie - bo mniej więcej o 30 proc. - zmienia poziom efektywności tego kanału, co sugerowałoby nie tylko koniunkturalny, ale również strukturalny charakter tej zmiany. Wydaje się, że dominująca jest jednak składowa cykliczna obserwowanego zaburzenia: efektywność kanału kursowego od III kwartału 2009 r. systematycznie rośnie - w III kwartale 2011 r. jest już jedynie o 20 proc. niższa niż przed kryzysem. Takie zachowanie jest charakterystyczne dla zmian efektywności w cyklu koniunkturalnym: spada ona w pierwszej i środkowej fazie recesji, powraca do poziomu sprzed recesji w późnej fazie recesji oraz stabilizacji koniunktury na niskim poziomie i pozostaje niezmieniona we wszystkich fazach ożywienia koniunktury. Opisywane zmiany efektywności kanału kursu walutowego są spójne z cyklicznością efektu przeniesienia zmian kursu walutowego na ceny (...) - w pierwszej i środkowej fazie recesji efekt przeniesienia zmian kursu na ceny jest niski, wtedy też rośnie koszt walki z inflacją" -
dodano.

W raporcie wskazano, że skuteczność kanału stopy procentowej wzrosła gwałtownie po wprowadzeniu celu inflacyjnego i może być interpretowana jako przejaw wzrostu dojrzałości gospodarki, jej monetyzacji i poziomu pośrednictwa finansowego, a także wzrostu wiarygodności banku centralnego.

d1c0ls2

"Od czasu wprowadzenia strategii bezpośredniego celu inflacyjnego do upadku banku Lehman Brothers efektywność kanału stopy procentowej praktycznie nie zmieniła się, poza przejściowym wzrostem po wejściu Polski do UE. Między III kw. 2008 r. a III kw. 2010 r. skuteczność tego kanału spadła o 20 proc. i od tego czasu utrzymuje się na praktycznie niezmienionym poziomie. Wskazuje to, że zakłócenia w transmisji stóp procentowych rynku pieniężnego do oprocentowania w sektorze bankowym trwają nadal" - napisano.

"Wskaźnik efektywności kanału kredytowego (rozumianego w wąskim znaczeniu: na inflację wpływa zagregowany popyt, który zależy od podaży kredytu) zachowuje się bardzo podobnie jak kanału stopy procentowej, przy czym jest ona dwukrotnie mniejsza niż kanału stopy procentowej. Reakcja efektywności kanału kredytowego na kryzys finansowy jest jednak znacznie większa. W pierwszym etapie kryzysu banki zareagowały bardzo silnym ograniczeniem kredytów, wbrew orientacji prowadzonej polityki pieniężnej" - dodano.(PAP)

jba/ ana/

d1c0ls2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c0ls2