Trwa ładowanie...
d1cfbhm
28-01-2016 09:57

Kurs złotego może dziś rosnąć po 'gołębim' Fed, pomimo ostrzeżenia Fitcha

Warszawa, 28.01.2016 (ISBnews/ CMC Markets) - Sprawozdanie z posiedzenia Fed zostało odczytane przez inwestorów niejednoznacznie i USD może się nadal umacniać. Dzisiejsze dane ekonomiczne z USA mogą pomóc rynkowi wyrobić sobie opinię o dalszych losach tamtejszej gospodarki. Mimo ostrzeżenia agencji Fitch o możliwym obniżeniu ratingu dla Polski, rosnąć może dziś też kurs PLN, który będzie korzystał z większego apetytu inwestorów na ryzyko.

d1cfbhm
d1cfbhm

Wczorajszy dzień na rynku walutowym podporządkowany był posiedzeniu Rezerwy Federalnej USA (Fed) i jej decyzji dotyczącej stóp procentowych. Przedstawiciele tej instytucji zdecydowali o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, a "gołębi" charakter komunikatu po posiedzeniu może sugerować, iż również kolejne posiedzenie nie przyniesie zmiany. Taka informacja powinna zwiększyć apetyt inwestorów na ryzyko - osłabić dolara i sprzyjać walutom uznawanym za bardziej ryzykowne, a więc walutom krajów wschodzących, w tym Polski. Jednak w obecnym, negatywnym otoczeniu rynkowym, pomimo zapewnień Fed, że dotychczasowy przyrost nowych miejsc pracy oraz sytuacja gospodarcza są zadowalające, inwestorzy wyczytali "między słowami" obawy o dynamikę wzrostu amerykańskiej gospodarki w kolejnych miesiącach.

Tym samym para EUR/USD bezpośrednio po publikacji nieznacznie poszybowała w górę, osiągając tygodniowe maksimum na poziomie 1,0915, jednakże po chwili dolar zaczął się umacniać, a para walutowa powróciła na poziomy sprzed zakończenia posiedzenia. Dziś rano para EUR/USD znajdowała się na poziomie 1,0875 i utrzymywała kierunek spadkowy. Istotnym poziomem wsparcia jest obecnie lokalny dołek na poziomie 1,0790. Patrząc na zaangażowanie inwestorów przeprowadzających transakcje na tej parze walutowej poprzez platformę CMC Markets, widać wyraźnie, iż oczekują oni dalszego umacniania się dolara - 82% wartości wszystkich pozycji na EUR/USD stanowią obecnie pozycje krótkie (na spadek euro). Co więcej, ich liczba systematycznie się zwiększa - względem końca wczorajszego dnia ich wartość wzrosła o 7 pkt proc.

Na rodzimym rynku walutowym w dalszym ciągu dominujące są jednak kwestie polityczne i obawy o obniżenie ratingu Polski przez kolejne agencje - Moody's i Fitch. Para EUR/PLN konsoliduje się w przedziale 4,44-4,50, a w dniu dzisiejszym, pomimo wspomnianych obaw, złoty wykazuje nieznaczną tendencję wzrostową. Odzwierciedlone jest to również w pozycjach klientów CMC Markets, gdzie 75% wartości stanowią pozycje krótkie.

Podobnie sytuacja przedstawia się na parze USD/PLN - po osiągnięciu poziomu 4,12 rynek zawrócił i kieruje się obecnie w okolice wsparcia na poziomie 4,0950. Również w tym przypadku widoczna jest zdecydowana dominacja pozycji krótkich wśród klientów CMC Markets, co świadczy o przynajmniej krótkoterminowym, pozytywnym nastawieniu do złotego.

d1cfbhm

Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne jest stosunkowo bogate. Inwestorzy na rynku Forex powinni zwrócić szczególna uwagę na publikowane o godz. 14:00 dane dotyczące inflacji w Niemczech. Wcześniej, o 11:00 opublikowany zostanie wskaźnik zaufania konsumentów w Unii Europejskiej - dane mniej istotne, ale mogące wpłynąć na wahania kursu euro, zarówno względem dolara jak i złotego. O 14:30 natomiast pojawią dane zza oceanu - dotyczące zamówień na dobra trwałe oraz rynku pracy. W kontekście wczorajszego komunikatu Fed, mogą być one istotne w kształtowaniu nastrojów inwestorów i ich oczekiwań względem przyszłości polityki monetarnej w USA.

Maciej Leściorz - dyrektor ds. sprzedaży i edukacji, CMC Markets

(ISBnews/ CMC Markets)

d1cfbhm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cfbhm