KW rozważy możliwość współpracy z Węglokoksem w kopalni Piekary
04.01. Katowice (PAP) - Przygotowujący się do debiutu giełdowego Węglokoks zwrócił się do Kompanii Węglowej z propozycją stworzenia wspólnej spółki z wykorzystaniem należącego do...
04.01. Katowice (PAP) - Przygotowujący się do debiutu giełdowego Węglokoks zwrócił się do Kompanii Węglowej z propozycją stworzenia wspólnej spółki z wykorzystaniem należącego do KW Zakładu Górniczego Piekary. Kompania zapowiedziała rozważenie tej propozycji w ciągu 2-3 miesięcy.
"Propozycja Węglokoksu wymaga analizy m.in. pod kątem opłacalności takiego ewentualnego przedsięwzięcia oraz jego formuły organizacyjnej i prawnej. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że nie zamierzamy sprzedawać zorganizowanej części przedsiębiorstwa ZG Piekary" - zapewnił w piątek rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.
Przedstawiciele zarządu Węglokoksu sygnalizowali w ubiegłym roku możliwość zaangażowania się tej spółki, dotąd głównie handlującej węglem, w bezpośrednie wydobycie tego surowca. W przeszłości rozważano m.in. połączenie z Katowickim Holdingiem Węglowym (producentem węgla), do realizacji tego pomysłu jednak nie doszło.
Budujący wokół siebie grupę kapitałową Węglokoks kupił w minionym roku wiele aktywów od Kompanii Węglowej - większościowy pakiet akcji Huty Łabędy i Węglozbytu oraz większościowe udziały w Nadwiślańskiej Spółce Energetycznej, a także zakład wzbogacania węgla Julian w Piekarach Śląskich, sąsiadujący z Zakładem Górniczym Piekary.
Kolejnym krokiem miałoby być powołanie spółki celowej z Kompanią Węglową, do której Węglokoks wniósłby kapitał na inwestycje i udostępnienie pokładów węgla. Rzecznik Kompanii nie chciał jednak przesądzać, czy przedsięwzięcie dojdzie do skutku. "Trwają analizy. Ich efekty poznamy za 2-3 miesiące" - powiedział.
Zakład Górniczy Piekary rocznie wydobywa ok. 1,2 mln ton węgla; w dużej części jest to wysokokaloryczny węgiel o bardzo dobrych parametrach jakościowych. Kopalnia zatrudnia ok. 2,5 tys. osób. Działające w niej związki zorganizowały w piątek spotkania z załogą - tzw. masówki - w sprawie możliwości zmian organizacyjnych. Chcą programu naprawczego dla kopalni.
Węglokoks to największy polski eksporter węgla oraz lider górniczo-hutniczo-energetycznej grupy kapitałowej. Według wcześniejszych deklaracji w tym roku spółka ma być gotowa do debiutu giełdowego.(PAP)
mab/ pad/ asa/