Kwalifikacja wojskowa 2025. Taki zwrot za stawienie się na komisji
W tym roku na komisji wojskowej musi stawić się około 230 tys. osób. Za niestawienie się grozi grzywna. Jednak są dobre wieści – za udział w kwalifikacji można otrzymać zwrot kosztów oraz rekompensatę finansową.
Kwalifikacja wojskowa w Polsce rozpoczęła się i potrwa do 30 kwietnia. W tym roku wezwania otrzyma 230 tys. osób. Choć pojawienie się na komisji wojskowej jest obowiązkowe dla osób, które otrzymały wezwanie, to nie jest równoznaczne z koniecznością odbycia służby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kosztował 87 mln zł. Oto nowy dworzec w Olsztynie od środka
Jaki należy się zwrot pieniędzy?
Kwalifikacja wojskowa to proces oceny zdolności do służby wojskowej. Podczas kwalifikacji przeprowadzane są badania lekarskie, a uczestnicy otrzymują książeczkę wojskową i konkretną kategorię. Niestawienie się na komisję może skutkować surowymi karami.
"Fakt" podaje, że osoby, które nie pojawią się na kwalifikacji bez uzasadnionej przyczyny, mogą zostać ukarane grzywną do 5 tys. zł. Jeśli grzywna nie zostanie zapłacona, może być ściągnięta z wynagrodzenia lub innych dochodów.
Są również dobre wiadomości. Jak donosi dziennik, osoby stawiające się na komisji mogą ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu oraz rekompensatę za utracone zarobki za nieobecność spowodowaną koniecznością stawienia się na kwalifikacji wojskowej. Przysługuje im 1/30 minimalnego wynagrodzenia za każdy dzień nieobecności.
Kto musi się stawić na komisję wojskową w 2025 r.?
W rozporządzeniu Ministerstwa Obrony Narodowej czytamy, że w tym roku wezwania otrzymają:
- mężczyźni urodzeni w 2006 r.,
- mężczyźni w wieku 20-24, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej,
- osoby uznane za czasowo niezdolne do służby (w latach 2023-2024), jeśli ich niezdolność kończy się przed lub po kwalifikacji,
- kobiety urodzone w latach 1998-2006 z kwalifikacjami przydatnymi do służby wojskowej,
- osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo.
Podczas kwalifikacji wojskowej obywatel otrzymuje konkretną kategorię:
- A - zdolny do służby wojskowej,
- B - czasowo niezdolny, z możliwością odzyskania zdolności w ciągu 24 miesięcy,
- D - niezdolny do służby w czasie pokoju,
- E - trwale niezdolny do służby.