Trwa ładowanie...

Lasagne z koniną w magazynach grupy Jeronimo Martins

W dwóch magazynach grupy Jeronimo Martins w Portugalii sanepid zarekwirował lasagne wołowe, w których stwierdzono obecność koniny. Produkt sprzedawany był pod tanią marką Euroshopper w sieci Recheio Cash&Carry.

Lasagne z koniną w magazynach grupy Jeronimo MartinsŹródło: AFP
d2hesiv
d2hesiv

Jak poinformował Antonio Nunes, inspektor portugalskiego sanepidu (ASAE), w czwartek w dwóch magazynach firmy Jeronimo Martins kontrolerzy przejęli 12,4 tys. sztuk lasagne. Towar został przesłany tam z należących do właściciela Biedronki hipermarketów Recheio Cash&Carry.

Według władz Jeronimo Martins firma jeszcze przed rozpoczęciem badania przez sanepid wycofała lasagne marki Euroshopper ze swoich 38 placówek handlowych, kierując ją do swoich magazynów.

- Zakwestionowany produkt sprzedawany był w naszych sklepach do czasu informacji przesłanej przez Wspólnotowy System Wczesnego Ostrzegania o Żywności (RASFF) o obecności koniny w potrawach lasagne pochodzących z Francji, które wytwarzane były w Luksemburgu na bazie rumuńskiego surowca - poinformowała w piątek w komunikacie grupa Jeronimo Martins.

Kierownictwo portugalskiej firmy zapewniło, że wycofało z sieci handlowej podrabiane lasagne z własnej inicjatywy.

d2hesiv

15 lutego grupa Jeronimo Martins w wydanym komunikacie zapewniła, że we wszystkich swoich sieciach sprzedaje produkty mięsne, których skład odpowiada zawartości zadeklarowanej na opakowaniu. Właściciel dyskontów Biedronka zagwarantował też, iż zarówno w Portugalii, jak i w Polsce nie sprzedaje produktów zawierających koninę.

W piątek biuro prasowe Jeronimo Martins Polska S.A. w przesłanym PAP oświadczeniu poinformowało, że po otrzymaniu informacji o wykryciu mięsa końskiego w produktach z wołowiny w niektórych krajach UE, firma bezzwłocznie skontaktowała się z producentami i dostawcami, prosząc o przedstawienie dodatkowych informacji w sprawie dostarczanych do sieci produktów. "Wszystkie otrzymane deklaracje dostawców wykluczyły ryzyko występowania wątpliwego surowca w produktach dostarczanych do sklepów naszej sieci" - zaznaczono w piśmie.

Biuro poinformowało także, że zostały zlecone niezależnym laboratoriom badania produktów zawierających mięso mielone, dostępnych w sieci sklepów polskiego dystrybutora. "Potwierdzamy, że produkty dostępne w sprzedaży w naszych sklepach, nie zawierają mięsa koni i są bezpieczne" - podkreślono w oświadczeniu.

Mięso wołowe z domieszką koniny odkryto dotychczas m.in. w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Czechach, Słowacji i Bułgarii. W sprawie skandalu z koniną śledztwo prowadzi Europol we współpracy z 35 agencjami ds. standardów żywności w UE i poza nią.

d2hesiv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hesiv