Trwa ładowanie...
d2aeviq

Lasy Państwowe nie wejdą do sektora finansów publicznych - KFP

01.12. Warszawa (PAP) - Sejmowa komisja finansów publicznych zgodziła się w środę, by Lasów Państwowych (LP) nie włączać do sektora finansów publicznych. Opowiedziała się za...

Share
d2aeviq

01.12. Warszawa (PAP) - Sejmowa komisja finansów publicznych zgodziła się w środę, by Lasów Państwowych (LP) nie włączać do sektora finansów publicznych. Opowiedziała się za przyjęciem projektu ustawy o finansach publicznych, ale bez budzącego kontrowersje zapisu dotyczącego Lasów.

Wykreślenia przepisu, który włączałby Lasy Państwowe do sektora finansów publicznych, domagała się opozycja i PSL. Po posiedzeniu komisji wiceminister Hanna Majszczyk powiedziała dziennikarzom, że nawet bez niego projekt przewiduje "olbrzymie reformy, jeśli chodzi o długofalowe zapewnienie stabilizacji finansów publicznych i oszczędności w potrzebach pożyczkowych Skarbu Państwa".

Dodała, że rozwiązania dotyczące LP były jednym z elementów wpisujących się w strategię rządu, ale ich wykreślenie "nie rzutuje w żaden sposób na kształt ostateczny tej ustawy i efekty, które chcemy z tego tytułu osiągnąć".

Majszczyk poinformowała, że gdyby Lasy zostały włączone do sektora finansów publicznych, to - zgodnie z danymi za 2009 r. - musiałyby oddać w zarządzanie resortowi finansów wolne środki w wysokość 650-700 mln zł.

d2aeviq

Wiceminister przyznała, że wskutek wprowadzonych przez komisję zmian oszczędności sektora finansów publicznych będą niższe o 650-700 mln zł od planowanych ok. 19 mld zł.

"O taką kwotę będą większe potrzeby pożyczkowe Skarbu Państwa, ponieważ nie osiągniemy z tego tytułu korzyści, jakie zamierzaliśmy osiągnąć" - wyjaśniła.

Przewodniczący komisji Paweł Arndt z PO poinformował PAP po posiedzeniu komisji, że w czwartek komisja rozpatrzy ewentualne poprawki do projektu, zgłoszone w drugim czytaniu, a prawdopodobnie w piątek ustawa zostanie poddana pod głosowanie.

Wcześniej w środę Sejm zdecydował, by wrócić do prac nad projektem ustawy o finansach publicznych. Nie zgodził się z przyjętym we wtorek wnioskiem komisji finansów publicznych o jego odrzucenie. Za przyjęciem wniosku komisji głosowało 171 posłów, przeciw było 221, a jeden wstrzymał się od głosu. W efekcie projekt wrócił do komisji finansów publicznych.

d2aeviq

"Żadne rozwiązanie zawarte w tym projekcie nie jest zamachem na niezawisłość i samodzielność finansową i organizacyjną Lasów Państwowych. Rozwiązania dotyczące Lasów stanowią minimalny zakres zmian w tym projekcie" - informowała przed głosowaniem wiceminister Majszczyk.

Dodała, że wiele rozwiązań z projektu jest niezbędnych dla zapewnienia właściwego funkcjonowania finansów publicznych.

Rządowy projekt zmian w ustawie o finansach publicznych przewiduje m.in. obowiązek przekazywania wolnych środków wybranych jednostek sektora finansów publicznych w depozyt lub zarządzanie ministrowi finansów. Obowiązek ten miał dotyczyć także Lasów Państwowych (LP). Resort finansów planował bowiem włączyć je do tego sektora.

Projekt przewiduje ponadto warunkowy wzrost VAT, gdyby relacja długu publicznego do PKB przekroczyła 55 proc. (tzw. drugi próg ostrożnościowy) oraz wprowadzenie reguły wydatkowej, która ograniczałaby wzrost niektórych wydatków publicznych. Według resortu finansów, zmiany mają na celu m.in. poprawę finansów państwa i zabezpieczenie przed przekroczeniem drugiego progu ostrożnościowego.

Pomysł włączenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych nie spodobał się opozycji i koalicyjnemu PSL. PiS i SLD sprzeciwiły się ponadto planowi ewentualnej podwyżki VAT. Wskutek nieobecności części posłów PO podczas wtorkowego posiedzenia, sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się za odrzuceniem projektu ustawy.(PAP)

mmu/ je/ bk/ ana/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2aeviq

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aeviq
d2aeviq