Trwa ładowanie...
lotnisko
23-11-2015 19:25

Latanie z Radomia ma sens? Eksperci: zamykanie lotniska byłoby błędem

Zdaniem ekspertów zamykanie lotniska w Radomiu byłoby błędem. - Należy znaleźć odpowiedniego przewoźnika i dać mu szansę - tak sytuację radomskiego portu lotniczego ocenia prof. Marek Malarski z Politechniki Warszawskiej. Dodaje, że w Polsce wciąż jest zbyt mało lotnisk cywilnych.

Share
Latanie z Radomia ma sens? Eksperci: zamykanie lotniska byłoby błędemŹródło: WP.PL, fot: Port Lotniczy Radom
dvbk9ke

W opinii eksperta w dziedzinie transportu lotniczego, samorząd - zamiast inwestować kolejne miliony w przedłużenie drogi startowej czy rozbudowę płyty postojowej - powinien poszukać odpowiedniego partnera. Malarski dodaje, że należy sporządzić dobry biznesplan i podpisać preferencyjną umowę z którymś z przewoźników, zgodnie z którą przez 3 albo i 5 lat nie będzie płacił za korzystanie z lotniska. Taka sytuacja to nic nadzwyczajnego. - Większość portów zaczyna właśnie w ten sposób - tłumaczy prof. Malarski.

Zwykle też nie jest to przedsięwzięcie dochodowe i wymaga dofinansowania. Na świecie za tego typu projekty odpowiadają spółki prawa handlowego, w których co najmniej 50 procent udziałów mają lokalne władze. Tak jest np w Stanach Zjednoczonych.

Radomskie lotnisko jest czternastym cywilnym portem w Polsce i - jak przekonuje ekspert - wciąż jest miejsce na następne. Biorąc pod uwagę powierzchnię kraju i liczbę ludności, powinno ich być 45 albo nawet 55.

dvbk9ke

Podobnie sytuację radomskiego lotniska ocenia Waldemar Fabirkiewicz ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP. Według niego, inwestycja ma rację bytu, ale jej podstawową funkcję pasażerską należałoby połączyć z funkcją cargo, czyli transportu towarów. Nie powinno się również zapominać o tym, że nadal współużytkownikiem terenu jest wojsko. - Umiejętna konsolidacja tych trzech elementów może zwiększyć atrakcyjność projektu - zaznacza.

Lotnisko to projekt, na który z kasy miasta wydano już około 100 milionów złotych. Do końca roku decyzję w tej sprawie mają podjąć radni i prezydent Radomia.

dvbk9ke
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvbk9ke
dvbk9ke