Trwa ładowanie...
d19p1po
sąd
16-07-2009 07:16

Łatwiej będzie uwierzytelnić dokumenty

Adwokaci i radcowie będą poświadczać dokumenty w sprawach cywilnych, administracyjnych i podatkowych.

d19p1po
d19p1po

Dzisiaj Sejm zajmie się senackim projektem nowelizacji kodeksów cywilnego, administracyjnego i ordynacji podatkowej, który ma ułatwić stronom udział w postępowaniach cywilnych i administracyjnych, w tym podatkowych. Na zmianie skorzystają zwłaszcza ich profesjonalni pełnomocnicy.

Podobne uprawnienia mają dostać doradcy podatkowi – w postępowaniach podatkowych, a rzecznicy patentowi – w sprawach dotyczących własności przemysłowej. Wyjątkiem będą postępowania karne, tu nic się nie zmieni i prawnicy muszą przedstawiać oryginały bądź notarialne uwierzytelnienia dokumentów.

Wiadomo, jak wiele ich nieraz składa się w aktach sprawy cywilnej czy administracyjnej. Potrzeba dostarczenia nowego pisma może pojawiać się także w trakcie sprawy, a uzyskanie oryginału czy nawet poświadczonego odpisu wymaga czasu i pieniędzy.

Dziś adwokaci i radcowie mogą jedynie uwierzytelniać własne pełnomocnictwa (od klienta) w danej sprawie oraz dokumenty w postępowaniu nakazowym. Kodeks postępowania administracyjnego oraz ordynacja podatkowa nie ustanawiają wprawdzie wprost obowiązku posługiwania się oryginałami, jednak sądy i urzędy co do zasady ich wymagają.

d19p1po

Formalistyczne uregulowanie prawne przez wiele lat łagodzono, przyjmując, że kopie dokumentów poświadczane przez radców czy adwokatów mają moc oryginału, ale w ostatnich latach od praktyki tej coraz bardziej odstępowano – stąd senacki projekt.

_ Chcemy ułatwić stronom prowadzenie spraw sądowych oraz podatkowych _ – powiedział “Rz” Leon Kieres, senator sprawozdawca i współautor projektu.

_ Ja często przedstawiam w sądzie dokumenty, które sam poświadczam, i generalnie nie natrafiam na zastrzeżenia, ale to dobrze, że nowela usunie wątpliwości w tym względzie _ – wskazuje mec. Jacek Siński z Kancelarii Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak.

Ma pozostać rygor przedstawiania oryginałów w niektórych szczególnych sytuacjach, np. weksla i czeku czy wyciągi bankowe, gdy bank dochodzi zapłaty na jego podstawie.

Izba wyższa przyjęła projekt prawie jednomyślnie. Teraz przejdzie on pełną parlamentarną procedurę, a planowane wejście zmian w życie to 30 dni od ich ogłoszenia.

Marek Domagalski

d19p1po
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19p1po