Trwa ładowanie...

Łatwiej o emerytury w górnictwie

Prezydent RP Lech Kaczyński podpisał
nowelizację ustawy o restrukturyzacji węgla kamiennego w latach
2003-2006 - poinformowało w środę biuro prasowe kancelarii
prezydenta. Dotyczy ona byłych pracowników zlikwidowanych kopalń w
zagłębiu wałbrzyskim.

Łatwiej o emerytury w górnictwieŹródło: WP.PL
d3hpq8r
d3hpq8r

Prezydent RP Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o restrukturyzacji węgla kamiennego w latach 2003-2006 - poinformowało biuro prasowe kancelarii prezydenta. Dotyczy ona byłych pracowników zlikwidowanych kopalń w zagłębiu wałbrzyskim.

Nowelizacja przyznaje emerytury osobom, które udowodnią, że przepracowały pod ziemią co najmniej 5 lat i przez co najmniej 10 lat były na rencie z powodu nabytej choroby zawodowej, m.in. pylicy płuc. Obecnie emerytura przysługuje osobie, która przez 10 lat pracowała pod ziemią, a łączny czas pracy i pobierania renty wynosi 20 lat.

Przepisy dotyczą górników, którzy otrzymali renty na początku lat 90., a którym po likwidacji wałbrzyskich kopalń, zostały one zamienione na renty okresowe. Później prawo do rent zostało im cofnięte.

Nowelizacja była projektem poselskim, któremu przeciwny był rząd, gdyż właśnie dla byłych pracowników zlikwidowanych kopalni Dolnośląskiego Zagłębia Węgla Kamiennego już dwukrotnie liberalizowano zasady przechodzenia na emeryturę górniczą.

d3hpq8r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hpq8r