Trwa ładowanie...

Lekarze są coraz mniej ambitni. Kto będzie nas ratować?

W Polsce przybędzie pediatrów, kardiologów i chirurgów. Ale może
zabraknąć specjalistów m.in. od medycyny ratunkowej.

Lekarze są coraz mniej ambitni. Kto będzie nas ratować?Źródło: thinkstock
d2iqtat
d2iqtat

Mimo iż Ministerstwo Zdrowia uznało takie kierunki jak patomorfologia, medycyna ratunkowa czy medycyna paliatywna za priorytetowe i płaci lepsze pensje młodym lekarzom - mało kto chce się na tych specjalnościach kształcić.

"Są to przede wszystkim dziedziny, którymi chcą się zajmować tylko pasjonaci, uchodzące za szczególnie trudne obciążające psychicznie. Często młodzi ludzie niechętnie idą na specjalizacje, w których trudno się usamodzielnić albo nie ma szans na założenie prywatnego gabinetu" - mówi Piotr Gajewski z wydawnictwa Medycyna Praktyczna.

Jedną z dziedzin priorytetowych według resortu zdrowia jest medycyna ratunkowa. I choć lekarze na tej specjalizacji dostają większe pensje od kolegów z innych kierunków - chętnych brak. "To niewiele zmieniło. Problem jest w systemie, nie w pieniądzach" - mówi prof. Julian Jakubaszko, szef Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

W ciągu dwóch lat podwoiła się za to liczba kształcących się w kierunku pediatrii. "Pediatrzy mogą otwierać samodzielne poradnie specjalistyczne. Jeszcze niedawno byli związani z lekarzami rodzinnymi. Ten brak samodzielności wraz z zamykaniem oddziałów pediatrycznych powodował, że chętnych do naszego zawodu nie było" - uważa prof. Alicja Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

d2iqtat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iqtat