Lekarze wyjeżdżają

Ilu lekarzy znalazło zatrudnienie w innych krajach? Ministerstwo Zdrowia pracuje nad raportem o wyjazdach lekarzy, pielęgniarek i położnych od momentu przystąpienia Polski do UE. Jest to pierwsza próba zebrania danych na ten temat oraz oceny przyczyn i skutków tego zjawiska - pisze "Gazeta Prawna".

Lekarze wyjeżdżają
Źródło zdjęć: © AFP

18.01.2007 00:40

Z danych zawartych w raporcie wynika, że do połowy 2006 t. ponad 5 tys. lekarzy pobrało zaświadczenia z okręgowych izb lekarskich, które potwierdzają ich prawo wykonywania zawodu. O podobne dokumenty wystąpiło prawie 6 tys. pielęgniarek i położnych.

Liczba ta nie odzwierciedla prawdziwej skali emigracji zarobkowej i w praktyce jest ona większa. Nie wszyscy lekarze, którzy pracują w innych państwach UE, pobierają takie zaświadczenia.

Dlaczego pracownicy służby zdrowia wyjeżdżają? Najważniejsze powody to: niskie zarobki w porównaniu z ich kolegami z innych państw UE, zdecydowanie gorsze warunki pracy niż w szpitalach zachodnich, ograniczone możliwości rozwoju zawodowego - pisze "Gazeta Prawna".

Według dziennika, w placówkach ochrony zdrowia już brakuje ponad 7,3 tys. lekarzy i pielęgniarek. W szpitalach najwięcej brakuje anestezjologów, specjalistów chorób wewnętrznych, chirurgów ogólnych, specjalistów medycyny ratunkowej. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
służba zdrowiaraportlekarze
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)