Trwa ładowanie...

Leki na nadciśnienie z chińskim walsartanem są rakotwórcze, ale lepiej ich nie odstawiać

Leki na nadciśnienie zawierające produkowany w Chinach walsartan są rakotwórcze i muszą zostać wycofane z obrotu - uznała Europejska Agencja Leków. Lepiej ich jednak nie odstawiać od razu, bo ryzyko zachorowania na raka jest o wiele mniejsze niż ryzyko ataku serca.

Leki na nadciśnienie z chińskim walsartanem są rakotwórcze, ale lepiej ich nie odstawiaćŹródło: Pixabay.com
d36cbqh
d36cbqh

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", Europejska Agencja Leków oszacowała, że wśród osób zażywających skażone leki w maksymalnej dawce przez siedem lat istotny czynnik rakotwórczy może wystąpić u jednego na 5 tys. pacjentów.

Na obecność szkodliwej N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w produkowanym w Chinach walsartanie całkiem przypadkowo wpadła jedna z europejskich firm farmaceutycznych. Wkrótce okazało się, że problem z zanieczyszczeniem występował już od 2012 roku.

Wideo: konserwy z ASF. "To była pomoc dla rolników"

Sprawa jest o tyle poważna, że w chińskiej fabryce zaopatrywali się praktycznie wszyscy liczący się producenci leków na nadciśnienie, którzy stosują w nich walsartan.

d36cbqh

Na wydaną przez Europejską Agencję Leków rekomendację zareagował Główny Inspektor Farmaceutyczny, który wycofał z obrotu serie produktów leczniczych zawierających w swoim składzie walsartan wyprodukowany przez Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd.

GIF wyjaśnia, że leki zawierające walsartan to tylko jedna z grup produktów stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

"Osoby zażywające do tej pory produkty lecznicze wskazane w decyzjach powinny niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym, celem ustalenia dalszego sposobu terapii" - wskazuje GIF.

Eksperci ostrzegają, by bez konsultacji z lekarzem nie podejmować decyzji o odstawieniu leku zawierającego walsartan.

Zdrowotne zyski wynikające z odstawienia rakotwórczej substancji są bez porównania mniejsze niż ryzyko komplikacji zdrowotnych, jakie mogą nastąpić po zaprzestaniu stosowania leków na nadciśnienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d36cbqh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36cbqh