Lekkie spadki na zamknięciu sesji na Wall Street
Giełdy w USA zakończyły wtorkową sesję na lekkich minusach, a inwestorzy niecierpliwie czekają już na efekty kończącego się w środę posiedzenia Fed.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,06 proc., do 15.874,87 pkt.
S&P 500 zniżkował o 0,31 proc. i wyniósł 1.781,00 pkt.
Nasdaq Comp. spadł o 0,14 proc., do 4.023,68 pkt.
Posiedzenie Fed, na którym decydowana będzie przyszłość programu luzowania ilościowego, rozpoczęło się we wtorek, a decyzja ogłoszona będzie dzień później, w środę, o 20.00.
Prawdopodobieństwo startu wygaszania luzowania ilościowego w USA w grudniu wzrosło w ostatnim czasie. Jednak bardziej prawdopodobnym terminem pierwszego ograniczenia skali skupu aktywów z rynku pozostaje początek 2014 r., wobec wciąż bardzo niskiej inflacji w USA - uważają analitycy BlackRock.
- Spekulacje, że Fed rozpocznie wygaszanie QE w grudniu są uzasadnione, a prawdopodobieństwo takiej właśnie decyzji Fed wzrosło na pewno w ostatnim czasie. Naszym zdaniem jednak bardziej prawdopodobnym terminem startu wygaszania QE jest początek 2014 roku - taką tezę wspiera fakt, że inflacja w USA pozostaje niska, co daje Fed większą swobodę przy kształtowaniu polityki - ocenił główny strateg inwestycyjny BlackRocka, Russ Koesterich.
W podobnym tonie wypowiadają się też inni specjaliści.
- Jest wystarczająco dużo argumentów, żeby zacząć wygaszanie już od jutra, dlatego przyznajemy, że jest taka możliwość, że to nastąpi teraz, ale jednak trzymamy się wersji, że będzie to marzec - powiedział Mark Luschini, główny strateg inwestycyjny z Janney Montgomery Scott, wskazując na poprawiającą się sytuację na rynku pracy.
W opinii Marka Kauflera, zarządzającego portfelem z Federated Investors, najnowsze dane o PKB i z rynku pracy wskazują, że amerykańska gospodarka znajduje się na właściwym kursie.
- Ale ci, którzy podejmują decyzję, muszą mieć więcej informacji, dlatego zakładam, że do wygaszania programów QE dojdzie na początku 2014 roku - powiedział Kaufler.
Ceny konsumpcyjne w USA w listopadzie pozostały bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wyniosła 0,2 proc. w listopadzie mdm. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI wzrośnie o 0,1 proc. mdm oraz CPI bazowy wyniesie 0,1 proc. mdm.
Rok do roku wskaźnik CPI wzrósł w listopadzie o 1,2 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,7 proc. Tutaj analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu: o 1,3 proc. i o 1,7 proc.
Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) wzrósł w grudniu do 58 pkt., wobec 54 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali indeksu w sierpniu na poziomie 55 punktów.