Trwa ładowanie...
finanse
22-11-2010 10:01

Lepszy nastrój na światowych rynkach będzie wspierał złotego

Analitycy uważają, że akceptacja dla udzielenia pomocy finansowej dla Irlandii poprawi nastroje inwestorów na światowych rynkach, co przyczyni się także do umocnienia złotego w kierunku 3,90/EUR oraz spadek rentowności wzdłuż krajowej krzywej. Krajowe dane będą miały umiarkowany wpływ na przebieg sesji.

Lepszy nastrój na światowych rynkach będzie wspierał złotegoŹródło: Jupiterimages
d3ygoa0
d3ygoa0

Analitycy uważają, że akceptacja dla udzielenia pomocy finansowej dla Irlandii poprawi nastroje inwestorów na światowych rynkach, co przyczyni się także do umocnienia złotego w kierunku 3,90/EUR oraz spadek rentowności wzdłuż krajowej krzywej. Krajowe dane będą miały umiarkowany wpływ na przebieg sesji.

"Spodziewamy się, że przy rosnących giełdach, kurs EUR-PLN może podążać dziś w kierunku 3.92. Publikacja krajowych danych o inflacji bazowej, o ile nie będzie odbiegała znacząco od konsensusu, nie powinna mieć większego wpływu na notowania złotego" - uważają analitycy BPH.

Zdaniem analityków wyraźny wzrost pary EUR-USD powyżej 1.37 jest efektem weekendowej decyzji MFW i ministrów finansów UE o udzieleniu Irlandii pomocy finansowej.

"Decyzja ta ma szansę zapobiec rozlaniu się problemów na pozostałe kraje strefy euro, a tym samym temat ten powinien zejść z centrum uwagi inwestorów umożliwiając dalsze odbicie na parze EUR-USD. Dodatkowo spodziewamy się, że weekendowe wydarzenia poprawią apetyt na ryzyko inwestorów, co przełoży się najprawdopodobniej także na umocnienie złotego i ruch w stronę 3,90 kursu EUR-PLN" - uważają analitycy Banku Raiffeisen.

d3ygoa0

WZROST APETYTU NA RYZYKO PODNIESIE CENY POLSKICH OBLIGACJI.

Porozumienie w sprawie pomocy finansowej dla Irlandii, przy nadziei rynku na brak podwyżki stóp procentowych, powinno w dniu dzisiejszym przełożyć się na wzrost apetytu na ryzyko i stanowić wsparcie dla polskiego rynku długu.

"Ostatnie wypowiedzi członków RPP wskazujące, że do końca br. stopy procentowe raczej nie zostaną zmienione i piątkowe dane o produkcji przemysłowej również stwarzają przestrzeń do dalszych spadków rentowności, zwłaszcza na krótszym końcu krzywej. Spodziewamy się zatem w dniu dzisiejszym zobaczyć wzrosty cen krajowych papierów dłużnych, choć ich skala może być ograniczona przez jutrzejszą decyzją RPP w sprawie stóp procentowych, przed którą inwestorzy mogę się wstrzymywać z zawieraniem większych transakcji na krajowym rynku długu" - napisano w porannym raporcie BPH.

RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych we wtorek, 23 listopada. Większość analityków ankietowanych przez PAP spodziewa się w listopadzie utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

d3ygoa0

"Na krajowym rynku długu utrzymuje się korelacja obligacji 10-letnich z długoterminowymi Bundami, stąd piątkowe wzrosty rentowności. Na krótkim końcu i na środku krzywej stabilnie. Na dzisiejszej sesji spodziewamy się stabilizacji na krótkim końcu wobec jutrzejszego posiedzenia RPP. Środek i długi koniec krzywej mogą być pod wpływem wydarzeń za granicą" - napisano w raporcie BZ WBK.

Inwestorzy w poniedziałek czekają także na dane NBP o inflacji bazowej.

poniedz. piątek piątek 9.50 16.10 10.00

EUR/PLN 3,9310 3,9370 3,9330 USD/PLN 2,8605 2,8825 2,8700 EUR/USD 1,3740 1,3659 1,3700

OK1012 4,68 4,68 4,69 PS0415 5,31 5,31 5,31 DS1020 5,87 5,88 5,85 (PAP)

mak/ jtt/

d3ygoa0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ygoa0