Trwa ładowanie...
d3oy1fr

Leszczyna: pieniądze w OFE są środkami publicznymi (krótka 6)

TK potwierdził, że pieniądze zgormadzone w OFE są środkami publicznymi, co nie oznacza, że OFE powinny zostać zlikwidowane - powiedziała dziennikarzom wiceminister finansów Izabela Leszczyna, po środowym wyroku TK ws. funduszy emerytalnych.

Share
d3oy1fr

W środę Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z konstytucją najważniejsze z zaskarżonych przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego i Rzecznika Praw Obywatelskich wprowadzonych dwa lata temu zmian w systemie emerytalnym, które ograniczyły rolę OFE. Chodzi m.in. o przekazanie części środków zgromadzonych w OFE do ZUS oraz obowiązek ponownego wyboru OFE lub ZUS. Jedynie zakaz reklamy Funduszy TK uznał za niezgodny z konstytucyjną zasadą wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Komentując środowe orzeczenie Trybunału, wiceszefowa resortu finansów w rozmowie z dziennikarzami zwróciła uwagę, że TK uznał, iż środki w OFE są środkami publicznymi. "TK powiedział (...) w nim, żeby nie kreować w przestrzeni publicznej iluzji o prywatnym charakterze środków w OFE. Mam nadzieję, że apologeci OFE nie będą więcej tego robić" - stwierdziła.

Leszczyna wyjaśniła, że nie jest zaskoczona zdaniami odrębnymi trzech sędziów. Zwróciła uwagę, że sędzia Teresa Liszcz w swoim zdaniu odrębnym oceniła reformę systemu emerytalnego z 1999 r. jako błąd (utworzenie drugiego filara kapitałowego z OFE - PAP). "W gruncie rzeczy TK w całości potwierdził ten pogląd" - podkreśliła wiceszefowa MF.

Dodała, że według Trybunału ustawodawca nie tylko ma prawo, ale wręcz obowiązek zmiany błędnych przepisów. "I właśnie to zrobiliśmy" - podkreśliła.

Według Leszczyny środowego wyroku nie można jednak interpretować jako zielonego światła dla likwidacji OFE. Podkreśliła też, że PO nie popiera pomysłu całkowitej likwidacji OFE.

d3oy1fr

Podziel się opinią

Share
d3oy1fr
d3oy1fr