Lewiatan: pracodawcy chcą uczestniczyć w tworzeniu prawa
Polsce grozi stagnacja gospodarcza, wyższe bezrobocie i nasilenie emigracji
młodzieży - uważają pracodawcy
Konfederacja Lewiatan ogłosiła w piątek "Manifest Przedsiębiorców". "Potrzebne jest współdziałanie rządu, samorządów, przedsiębiorców i pracowników dla wzmacniania konkurencyjności gospodarki tak, abyśmy mogli wspólnie - we współpracy i dialogu - sprostać nowym wyzwaniom. Zdajemy sobie sprawę z problemów, z jakimi zmaga się Polska. Naszym zadaniem jest zapewnienie wzrostu gospodarczego i nowych miejsc pracy" - napisano w manifeście.
Polecamy: Najbiedniejsze i najzamożniejsze gminy
Według pracodawców Polsce grozi m.in. stagnacja gospodarcza, niższy wzrost produktywności, a także frustracje wielu grup społecznych. Jak zaznaczyli, firmy, które wychodzą ze spowolnienia gospodarczego, starają się zdobywać nowe rynki, ale wciąż borykają się z biurokracją, niestabilnością prawa i systemu podatkowego, a także przewlekłością postępowań sądowych oraz inwestycyjnych.
W opinii Konfederacji Lewiatan warunkiem dalszego wzrostu gospodarczego jest zwiększenie produktywności i inwestycji. Jej zdaniem potrzebne jest prawo, które tworzyłoby przewidywalne warunki dla prowadzenia biznesu w Polsce. Dlatego - jak podkreślono w manifeście - pracodawcy oczekują od rządu "rozwiązania bieżących problemów, długofalowego planowania oraz umiejętności nowoczesnego myślenia o zmianach w społeczeństwie i ekonomii".
Pracodawcy domagają się też poprawy warunków rozwoju firm. Chodzi m.in. o przewidywalne warunki inwestowania oraz usprawnienie instytucji wspierających rozwój przedsiębiorstw. Firmy chcą nowoczesnego prawa zamówień publicznych, większej swobody w kształtowaniu relacji między pracownikami a przedsiębiorcami, dostosowania edukacji do potrzeb rynku pracy, a także wsparcia dla innowacyjności polskich firm.
Przedsiębiorcy oczekują ponadto wsparcia rządu w rozwoju eksportu i pozyskiwaniu inwestycji zagranicznych. Chcą też działań na rzecz pogłębiania integracji europejskiej, budowy jednolitego rynku, dbania o równe szanse dla polskich przedsiębiorców w Unii Europejskiej, a także debaty o wejściu Polski do strefy euro.
Żądają także skutecznego dialogu z rządem, który angażuje przedsiębiorców i obywateli w proces stanowienia prawa. "Chcemy, aby konsultacje oznaczały realną dyskusję i branie pod uwagę naszych postulatów. Jeżeli są one odrzucane, to chcielibyśmy zawsze znać powody odrzucenia i argumenty za tym przemawiające" - podkreślono.
Konfederacja Lewiatan skupia ponad 3 tys. 750 firm zatrudniających w sumie ponad 700 tys. osób. Jest członkiem Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych. Należy też do organizacji BUSINESSEUROPE, będącej reprezentantem interesów przedsiębiorców i pracodawców wobec Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i innych instytucji UE. (PAP)